Nejpodivnější výzbroj na Ukrajině? Nový stíhač tanků, „traktorový“ robot, carská puška nebo předpotopní kulomet. Improvizací k výhře

Zatímco na počátku byl výzbroje relativní dostatek, dnes si obě strany pomáhají, jak mohou. Vytahují muzejní kousky a sestrojují nepředstavitelné.

IS-3 i Zdroj fotografie: Uživatel Adamicz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou je někdy z hlediska výzbroje až překvapivá. Na jedné straně mají obě armády opravdu moderní zbraně jakými jsou hypersonické střely nebo přesně naváděné dělostřelecké granáty s dlouhým dosahem, a na straně druhé lze pozorovat řadu starých systémů nebo improvizací. Obojí tak nasvědčuje, že moderních systémů není dostatek ani přes značné dodávky, a že zejména Ukrajinci dokáží zužitkovat snad cokoliv.

Improvizované samohybné dělo

Velmi dobrým příkladem je spojení dvou zbraní sovětského typu, a sice protitankového děla T-12 Rapira umístěného na pásovém obrněném transportér MT-LB, čímž vznikl velmi mobilní stíhač tanků. Uplatnění má i přes to, že dělo z počátku 60. let 20. století už moderní tanky tak snadno nezničí, je totiž ráže pouhých 100 milimetrů. Účinné je však při střelbě do boků, a navíc často slouží v kombinaci s tříštivou municí pouze k podpůrné palbě.

Za zmínku pak stojí rovněž nedávno sestrojený protitankový robot s velmi jednoduchou, avšak účinnou konstrukcí. Jeho úkol bývá jasný, vystřelit (a v ideálním případě tím i zničit) nepřátelský tank nebo obrněné vozidlo, a zase se rychle vrátit do bezpečí. V akci je dosti účinný, ačkoliv může na první pohled připomínat spíše zahradní traktor nebo hračku.

Improvizace je však vidět i ve vzduchu, třeba ozbrojené civilní drony, na něž Ukrajinci umisťují různé nálože. Unikátní je granát v rybářském pouzdru na návnadu. Má tvar pumy s ploutvemi a je zkonstruováno tak, aby se při dopadu na hladinu nebo dno otevřelo a svůj náklad vysypalo. Místo návnady stačilo dát dovnitř granát a skvělá puma je na světě. Při dopadu pouzdra na zem se granát odjistí a vybuchne, podle tvrzení Ukrajinců se tak podařilo zničit i tank T-62.

Dalším příkladem mohou být staré tanky ještě z období druhé světové války nebo po ní. Třeba vojáci separatistických republik před několika lety stáhli z pomníku a připravili k boji tank IS-3, který tak znovu slouží (původně byl přitom zaveden do výzbroje v roce 1945). Ukrajinští obránci Lysyčansku zase z pomníku sundali legendární tank T-34-85, který byl v různých verzích nejpoužívanějším tankem za 2. světové války; nakonec z něj ale udělali barikádu na ulici.

Starý americký MANPADS

Jiným příkladem mohou být staré americké protiletadlové střely FIM-43 Redeye, což jsou vůbec první MANPADS (v překladu česky „přenosný protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu“) na světě. Ačkoli nikdo neoznámil, že by je Ukrajině dodal, a třeba americká armáda už dávno tyto střely vyřadila, přesto se Rusové jednou ukořistěnou pochlubili. Proti letadlům nebo vrtulníkům již asi moc nezmohou, nicméně proti íránským dronům by fungovat mohly.

Úplnou raritou jsou potom muzejní kousky zahlédnuté ve výzbroji jednotek na obou stranách. Členové ukrajinské teritoriální obrany se například pochlubili kulometem Maxim, jehož první modely byly používány dávno před první světovou válkou. Členové jednotek separatistických republik zase byli opakovaně spatřeni s puškami Mosin–Nagant používaných ještě někdejší carskou armádou. Nutno říci, že se tato výzbroj většinou vyskytuje u druhosledových jednotek.

Jakou nejstarší zbraň či raritu jste viděli na Ukrajině?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články