Video: malý civilní dron proti tanku? Tichou smrt zajistí jediný granát, obdivuhodná preciznost útočníků a nepozornost nepřítele

Ukrajinská armáda se naučila využívat běžných komerčních dronů ke svrhávání granátů na cíl. A některé zásahy vypadají téměř neuvěřitelně.

Dron nesoucí Molotovův koktejl i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Ještě před několika lety panovala obava, že se mohou stát z civilních dronů nové útočné zbraně teroristů. Tomu nasvědčuje i jejich nasazení v Iráku a Sýrii, kde je začal ke svrhávání granátů využívat Islámský stát. Zásahy ale obvykle nebývaly přesné, ačkoliv i tak měly útoky nějaký efekt. V masových počtech dnes používá takto upravené komerční drony třeba ukrajinská armáda; a někteří operátoři se stali opravdovými mistry svého řemesla.

Drony nosí granáty různých typů

Na sociálních sítích není o záběry z podobných útoků ukrajinských dronů nouze, neboť jsou vybaveny kamerami a akce nahrávají. Ukrajinské obsluhy dronů přitom útočí různými druhy munice, od minometných granátů přes granáty protitankové a klasické, až po speciálně upravené nálože, nebo dokonce Molotovův koktejl. Ty přitom často mají přidělaná jakási kormidla k udržování správného směru, když letí (potažmo padají) na cíl. Jaký typ granátu je nasazen závisí rovněž na typu dronu, protože menší stroje samozřejmě mohou nést jen velmi malý náklad.

Za opravdový mistrovský zásah se dá považovat akce obsluhy ukrajinské kvadrokoptéry z léta 2022. Ta se zaměřila na ruský tank T-72B3 s otevřenými poklopy, které jsou sice velmi malým cílem, ale evidentně dostatečně velkým pro zkušenou obsluhu. Granát po odhození přesně pronikl do tanku, explodoval, a podle všeho zapálil špatně uloženou munici v karuselovém zásobníku tanku. Během několika sekund vyšlehly ze stroje plameny do několikametrové výšky; netřeba dodávat, že byl zcela zničen.

Granáty házejí přímo do zákopů

Na sociálních sítích přitom kolují kvanta takových záběrů. Obsluze dronu se často podaří svrhnout granát do úzkých zákopů, které využívají ruští vojáci jako kryt. Nezřídka se stalo, že Ukrajinci takto zaútočili na spící vojáky, jimž měl právě zákop nebo nějaká „díra“ poskytovat ochranu. K dispozici jsou i videa, kdy jsou si vojáci přítomnosti dronu vědomi a běhají sem a tam, jen aby je obsluha nemohla zaměřit a hodit na ně granát.

Podle některých popisů má většinou obsluha dronu na displeji nakreslený záměrný kříž. Řadou pokusů se totiž vojáci naučili, při jakém zvětšení (za předpokladu, že dron setrvává na stejném místě) označuje kříž místo dopadu. Nelze se samozřejmě domnívat, že každý takový útok skončí úspěšně, při mnoha z nich jde nejspíše granát vedle. Ovšem i nepříliš přesně svržený granát může mít vliv na morálku nepřítele, což mj. ukazují pobíhající ruští vojáci, nad jejichž hlavami se vznáší dron. Armáda se tak zdaleka nemusí spoléhat na moderní drony, jakými jsou třeba izraelský Bayraktar nebo nově objevený ruský Korzár.

Jakou roli ještě sehrají civilní drony v armádě?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články