Video: ani úkryt jim nepomůže, ukrajinské dělostřelectvo loví obsluhy ruských kamikadze dronů velmi vytrvale

NÁZOR: Zničit nestačí pouze samotné drony, eliminovat je potřeba i jejich obsluhu. Jinak by se mohla snadno vrátit s novým letounem a opětovně ničit.

Ukrajinští vojáci ve válce i Zdroj fotografie: Atlantická rada (Atlantic Council)
                   

Mezi nejnebezpečnější ruské zbraně patří ve válce na Ukrajině sebevražedné drony ZALA Lancet. I když jsou ruské, mají docela povedený (nebo přinejmenším funkční) design, a s jejich pomocí se už vojákům podařilo zničit velké množství techniky, a to jak původně ukrajinské, tak západní – včetně cenných houfnic, systémů protivzdušné obrany a delších. Ruská armáda si je schopností dronů vědoma, takže jich vyrábí a nasazuje čím dál více. Ukrajinští vojáci se tak snaží co nejvíce ničit jejich odpalovací pozice a zabíjet operátory.

Obsluhu vypátrají průzkumné drony

Videa na sociálních sítích (dvě z nich můžete vidět níže) ukazují, že je někdy nejlepší obranou útok, a tak někteří ukrajinští operátoři doslova loví ty ruské, i když se před nimi všemožně skrývají. Za frontou po nich pátrají za pomoci průzkumných dronů, a jakmile je objeví, navedou na ně palbu. Rusové se tomu pochopitelně snaží předcházet a odpalovací rampy umisťují co nejvíce skrytě, třeba do blízkosti stromů a budov – v jednom případě je rampa s dronem dokonce na přívěsném vozíku za terénním automobilem, aby s ní mohli snadno měnit pozice.

Přesné zásahy naznačují, že ukrajinská armáda neváhá použít ke zničení stanoviště dronu ani drahé a nedostatkové přesně naváděné střelivo jinak určené pro důležité cíle. V případě rampy na přívěsném vozíku je systém zničený střelou M30A1 ze systému HIMARS nebo M270 – na vyschlém poli je totiž zřetelně vidět účinek 182 tisíc wolframových kuliček v ní obsažených namísto klasické kumulativní hlavice. V dalších případech se ale může jednat také o munici jakou je M982 Excalibur do houfnic ráže 155 milimetrů.

Dron Lancet v několika verzích

Dron ZALA Lancet byl poprvé představen v roce 2019, a už o rok později jej ruští vojáci otestovali v Sýrii. Ukázal se jako velice schopný, pročež byl zařazen do výzbroje a hojně využit i při invazi na Ukrajinu. Jedná se přitom o celou rodinu bezpilotních letounů, v současné době mají existovat minimálně 3 verze různé velikosti. Všechny se přitom vyznačují typickými křídly do kříže a podobně tvarovanými – ale menšími – kormidly v zadní části. Dron je bez ohledu na typ poháněn elektrickým motorem s tlačnou vrtulí.

Protiletadlový kanon ZU-32-2

Video: jak i přes 60 let starý dvojitý protiletadlový kanon ZU-23-2 posílá k zemi ruské sebevražedné drony Lancet z korby náklaďáku

Větší verze Lancet-3 má mít hmotnost 12 kilogramů a disponuje hlavicí o hmotnosti 3 kg. Ve vzduchu vydrží až 40 minut a může se pohybovat rychlostí až 110 km/h, ve střemhlavém letu v závěrečné fázi ještě rychleji. Údajně existuje ještě větší varianta s 5kilogramovou hlavicí, případně i kumulativní, která dokáže prorazit i tankový pancíř. Záběry z bojů například ukazují, že jeden z dronů Lancet dokázal poničit vysoce obrněný německý tank Leopard 2.

Schvalujete lov ruských operátorů, i když jsou bezbranní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články