Ukrajinec vyhrál nad smrtí, díky balistické ochraně přežil zásah z 30mm kanonu, který běžně prorazí i pancíř obrněného BVP

Radost z přežití voják neskrýval, zásah tak silnou střelou by totiž neměl přežít , i kdyby měl tu nejlepší balistickou ochranu na světě.

Ukrajinský voják přežil zásah z 30mm kanónun i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jednou z důležitých součástí výbavy vojáků je dnes balistická ochrana, z níž má největší význam neprůstřelná vesta a helma. Obojí dokáže zachytit projektily i z pěchotních zbraní, stejně jako střepiny při výbuchu granátu, a v mnoha případech tak vojákům zachránit život. Jsou ale i případy, kdy zafunguje taková ochrana až téměř zázračně. Jednu z náhod ukazuje zdokumentovaný případ ukrajinského vojáka, jehož vestou nepronikl projektil z rychlopalného kanonu Shipunov 2A42, který si jinak poradí i se slabším pancířem některých vozidel.

Zásah z kanonu udělal jenom obří díru

Téměř neuvěřitelné přežití ukrajinského vojáka je zachyceno na videu a je z něj vidět značně poškozená balistická ochrana, pravděpodobně s keramickou vložkou, v níž uvízl projektil z kanonu Shipunov 2A42. Na záběru jsou vidět překvapené reakce spolubojovníků, zatímco šťastlivec vypadá, jako by se podruhé narodil. A ona je to vlastně pravda. V jeho vestě je díra, do níž jde zastrčit doslova celá dlaň, ale projektil skrz neprošel.

Údiv je na místě, protože kanon Shipunov 2A42 má ráži 30 milimetrů a bývá namontován například na bojových vozidlech pěchoty nebo vrtulnících. Čeští vojáci ho velmi dobře znají třeba z BVP-2, ale ale poměrně hojně je zastoupen i na ruských bitevních helikoptérách Mil Mi-28 Havoc; objevit se nicméně může i na dalších platformách. Jeho projektil dokáže prorazit na vzdálenost až 700 metrů pancíř o síle 20 milimetrů, což ostatně nejednou vedlo ke zničení mnoha vozidel. Dosah má až 4 km, proti obrněným cílům je účinný zhruba na 1 500 metrů.

Balistická ochrana zastaví jen běžné pěchotní zbraně

Vojáci používají mnoho druhů balistické ochrany a jejich účinnost se liší dle konstrukce. Většinou je tvořena vrstvou kevlaru, ale vojenské typy mívají ještě speciální vložky. Ty mohou být z oceli, ale poslouží například i titan, i když vůbec nejčastěji jsou pláty keramické. Většinou vojáky ochrání proti střelbě z běžných útočných pušek, ale ty nejlepší jsou schopné se vypořádat i se střelivem s wolframovým jádrem. Například proti odstřelovačským puškám však bývají většinou bezmocné, stejně tak jako proti antimateriálovým zbraním, třeba ukrajinské Snipex Alligator.

A lépe si balistická ochrana nevede ani proti kanonu ráže 30 milimetrů. Teoreticky může nějaká velmi dobrá zastavit projektil ráže 12,7 milimetrů z antimateriálové zbraně jako je puška M107 Barrett, ale to neznamená, že by jedince ochránila. Taková střela má totiž velmi velikou energii, a pokud ji nějaká ochrana zastaví, dojde k jejímu rozptýlení. To je však možné u menšího projektilu z útočné pušky, síla úderu z antimateriálové pušky by byla taková, že by člověku nejspíše potrhala orgány a zabila ho, i kdyby projektil do těla nepronikl.

Mnozí ukrajinští vojáci mají balistickou ochranu na vysoké úrovní, neboť jim Západní spojenci poslali často to nejlepší, co mají měli k dispozici. A vysvětlení, jak voják z videa přežil zásah 30milimetrovým projektilem, je docela prosté – zasáhl ho totiž až po odrazu od nějaké překážky, takže byla jeho energie mnohem nižší. Je ale nesporné, že balistické ochrana muži život zachránila, protože kdyby ji neměl, střela by nejspíše obří otvor udělala do jeho hrudníku.

Kanon Shipunov 2A42

Znáte i další případy, kdy voják přežil úplným zázrakem?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články