Ukrajinský „lovec“ zneškodňuje ruské protivníky monstrem Snipex Alligator: puška domácí výroby patří k nejsilnějším na světě

Ukrajinská zbraň využívá munici podobnou sovětské z druhé světové války, poradit si dokáže s obrněnou technikou i skupinou vojáků na kilometry daleko.

Snipex Alligator, ukrajinská antimateriálová puška i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Mezi odstřelovačskými puškami existuje kategorie určená nejenom k zasahování cílů na dlouhou vzdálenost, ale zároveň jí nevadí, pokud jsou silně pancéřované. Takzvané antimateriálové pušky navazují na zbraně vyvinuté již v první světové válce proti tankům, i když jejich síla i přesnost je dnes řádově vyšší. Ukrajinští odstřelovači mají v současném konfliktu k dispozici zbraň Snipex Alligator domácí konstrukce, které se ruské jednotky opodstatněně obávají.

Snipex Alligator je silnější než slavná puška Barrett

Jedná se o relativně novou zbraň, veřejnosti byla poprvé představena v roce 2020. Sloužit dokáže jako odstřelovačská puška, ale ukrajinští vojáci ji využívají převážně proti ruským obrněným vozidlům a další technice. Je totiž silnější než asi nejznámější antimateriálová puška americké výroby, a sice M107 Barrett. Ukrajinská zbraň si za určitých okolností dokáže poradit i s bojovým vozidlem pěchoty a problém pro ni nejsou ani běžné ruské obrněné transportéry.

Antimateriálová puška Snipex Aligator iZdroj fotografie: Sergej Voronkov / Creative Commons / CC BY-SA
Antimateriálová puška Snipex Aligator

Její síla je zajištěna především vysokou ráží, využívá totiž střelivo ráže 14,5 milimetrů, zatímco M107 a jiné antimateriálové pušky mají většinou menší ráži 12,7 milimetrů. Náboje do ukrajinského Aligatoru jsou stejné, jaké byly používány do sovětských protitankových pušek PTRS a PTRD a kulometu KPV. Projektil s ocelovým jádrem dokáže na vzdálenost 500 metrů proniknout 30 milimetry pancíře, speciální střelivo s wolframovým jádrem je pak ještě silnější.

Střelba z pušky Snipex Alligator výhradně vleže

Síla zbraně je vykoupena její hmotností, dosahuje plných 25 kilogramů a není ji tedy jednoduché ani přenášet, natož z ní střílet. Při transportu je puška Snipex Alligator většinou rozdělena na 2 části, neboť pro svou délku 2 metrů ani není moc skladná. Své přitom dělá i tlumič, který slouží primárně k maskování záblesku výstřelu, nikoliv k utlumení zvuku (ale i to do jisté míry zvládá). Odstřelovačská puška má také velmi výraznou úsťovou brzdu, izolátor zpětného rázu nebo polstrování pažby, aby střelec co nejméně pociťoval mohutnou sílu výstřelu.

Ukrajinští odstřelovači tvrdí, že je Snipex Alligator mimořádně účinný proti obrněným transportérům typu BTR, jichž má ruská armáda velmi vysoké množství, ale obstojí i proti další technice. Používají je proto nejenom proti vozidlům, ale také proti lidem s balistickou ochranou nebo přístrojům jako jsou radary. Efektivní dostřel pušky je udáván na 2 kilometry, v listopadu 2022 ale dosáhl jeden z vojáků zasáhnout a zničit cíl na vzdálenost 2 710 metrů.

Střelba puškou Snipex Alligator

Jak hodnotíte výkon antimateriálové pušky?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články