Video: výsadkáři mohou zničit ruský pozemní dron k pokládání min, které zničí jakýkoliv tank, i jediným přesným zásahem

Boje jednoho dronu proti druhému jsou stále spíše výjimečné, ale pravděpodobně k nim bude docházet mnohem častěji. Často jsou přitom jednoznačné.

Ukrajinský MPV dron s RPG střelou i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Armádní drony jsou v současné době schopné pohybovat se ve vzduchu, na zemi, na vodě i pod hladinou, i když jsou technologicky stále ve vývoji a je u nich co zlepšovat. Jejich různé druhy slouží pochopitelně také k boji, a je proto stále pravděpodobnější, že bude na bojišti k vidění i boj dronu s jiným dronem. V některých případech to dokonce může být účinnější, než kdyby se s dronem pokoušel bojovat člověk – a hlavně to bude bezpečnější.

Letecký dron zničil pozemního robota

Vzájemný boj dvou dronů je možné vidět na videu pod tímto článkem. MilIn uvádí, že se jedná o záběry z ukrajinského sebevražedného dronu a jeho útoku, jehož cílem se stalo ruské pozemní robotické vozidlo určené k pokládání protitankových min. Není jasné, o jaký typ se přesně jednalo, ze záběru lze jenom vypozorovat, že je na kolech. Na jakémsi skluzu má přitom čtveřici protitankových min TM-62, to rozpoznat lze.

Ve skutečnosti se ovšem jednalo spíše o akci dvou leteckých dronů ukrajinské jednotky výsadkářů proti jednomu robotickému vozidlu, protože záběry pochází nejen z dronu sebevražedného, ale i to, který celou akci pozoroval a zaznamenal. Byla poměrně jednoznačná, sebevražedný dron naprosto přesně zasáhl toho pozemního, ačkoliv nebyl nijak rozměrný. Po nárazu explodovala hlavice na sebevražedném dronu, a pravděpodobně i samotné miny.

Mina TM-62 poškodí jakýkoliv tank

Miny rozvážené ruským robotickým vozidlem byly TM-62, což jsou zbraně zkonstruované na začátku 60. let 20. století. Stránky amerických ozbrojených sil věnujících se výzbroji uvádí, že jich existuje několik typů – většinou mají hmotnost kolem 8,5 kilogramů, z čehož je v nich 7,5 kilogramů trhaviny. Mina se aktivuje při zatížení nad 150 kilogramů a bez problémů dokáže zničit nebo alespoň poškodit asi každý existující tank.

Izraelská střela Spike LR

Brutální izraelská protitanková střela Spike LR prorazí až 1 200 mm RHAe, zničí tedy i jakýkoliv ruský tank; ve výzbroji je má i AČR

Robotických vozidel, jimiž lze minu TM-62 pokládat, existuje více, příkladem může být ukrajinský Ratel S. Defence-Ua uvádí, že tento pozemní dron dokonce v jedné variantě nese minu uvnitř sebe, a jeho úlohou je vjet pod tank nebo jiné obrněné vozidlo, kde se sebevražedně odpálí. Existuje potom i varianta s jakousi skluzavkou, kdy lze miny položit kamkoliv.

Dron zničí robota s minami

Jak časté očekáváte v budoucnu vzájemné souboje dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články