Video: kolem vojáků může ukrajinský dron proklouznout jako duch a pak je nečekaně pohřbít v zemljance, až tak silný je

Nevídaně dobře může robotické vozidlo posloužit i k likvidaci opevnění, které může dobře mířenou explozí zničit i spolu s vojáky.

Robotické vozidlo Ratel S i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Dobře vybudovaná obranná postavení skládající se ze zákopů a různých bunkrů či zemljanek, před nimiž je pásmo min a další překážky, jsou i v současnosti velice odolnou překážkou. Pro útočníky je proto důležité najít způsob, jak tato opevnění zničit nebo alespoň narušit. Jde to dělostřelectvem nebo leteckým bombardováním, ale mohou existovat i jiné efektivní a navíc mnohem levnější způsoby – jedním z nich je využití robotických vozidel.

Robot spolupracoval s průzkumným dronem

Způsob, jakým může dálkově řízený pozemní robot zneškodnit nepřátelské opevnění, je zobrazen na videu pod tímto článkem. Ukazuje malého čtyřkolového ukrajinského robota – není sice přesně specifikován, ale vypadá velice podobně jako robotické vozidlo Ratel S – jak se přiblíží k linii zákopů. Operátor robota pravděpodobně úzce spolupracoval s obsluhou průzkumného dronu, která mu pomohla přesně najít cíl.

Již v předstihu totiž záběry ukazují ruské vojáky, jak se v zákopech pohybují a jak se schovávají do jakéhosi bunkru nebo zemljanky. MilIn uvádí, že robotické vozidlo najelo na střechu, kde ho obsluha odpálila, čímž pravděpodobně zabila i vojáky uvnitř, ale ze záběru to není poznat. Malý pozemní dron se k zákopovému systému přiblížil velmi nepozorovaně, takže o něm obránci pravděpodobně vůbec nevěděli. Jeho využití je nejspíše levnější, než kdyby došlo k využití přesně naváděné dělostřelecká munice nebo dlouhodobému odstřelování.

Ratel S unese akorát protitankovou minu

Ratel S je malý čtyřkolový dron určený právě k podobným sebevražedným útokům. Defence-Ua uvádí, že je jeho pohon velice tichý, a proto je obtížné ho odhalit. Navíc není nijak veliký, prostor má tak akorát na protitankovou minu TM-62. Jeho hlavním úkolem je zajet pod nepřátelský tank a odpálit se, leč v tomto případě se stala cílem zemljanka. Zaznamenán byl i případ, kdy měl na trupu připevněné dva minometné granáty, případně zařízení na kladení min.

Ukrajinské robotické vozidlo Ironclad

Záběry z akce ukazují, jak útočí ukrajinský robotický „tank“, který si to může rozdat se skupinou vojáků a stát se budoucností bojiště

Jeho dosah je zhruba 6 kilometrů a dokáže na plné nabití fungovat až 2 hodiny, uvádí ArmyRecognition, přičemž může jet max. rychlostí 24 km/h, ale to platí na silnici, v terénu se pohybuje mnohem pomaleji. Není pochyb o tom, že útok na zemljanku vyžaduje precizní řízení dronu, jelikož je bojiště plné kráterů a nerovností, s nimiž se musí vypořádat. Vzhledem k jeho malé velikosti si lze snadno představit, že se může o nějakou překážku zaseknout .

Ukrajinský robot, jak zničil zemljanku

Jak efektivní je podle vás útok robotickým vozidlem na zákopové opevnění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články