Video: i jediný ukrajinský tank dokáže sám zmasakrovat celý ruský konvoj

Jestliže dokáže tank zaujmout dobrou pozici a nepřítele překvapit, může mu i sám způsobit významné škody. V boji má pak navrch, pokud ho nepřítel nemůže poškodit.

T-64BV i Zdroj fotografie: Serhej Popsujevič / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlavní bojové tanky jsou silnou zbraní, a ačkoliv dnes proti nim může pěchota využít přenosné protitankové systémy, na bojišti toho stále zvládnou mnoho. Díky odolnému pancíři a silnému dělu (které je de facto vždy doplněno o kulomety) jsou doslova smrtelné pro jakéhokoliv pěšího bojovníka nebo vozidlo v dosahu. Někdy si přitom dokáže jediný poradit i s celou „tlupou“ nepřátel, kteří nemusí takový útok ustát, a raději se stáhnou. V historii je ostatně známo několik případů, kdy dokázal jediný tank dokázal způsobit zmatek a ohromné škody.

Rusové zareagovali zmatenu palbou

Až neuvěřitelný boj osamělého tanku je znám i z ukrajinského bojiště, protože se ho podařilo zaznamenat pomocí průzkumného dronu. Video ve spodní část tohoto článku ukazuje střet ukrajinského tanku s ruskou kolonou, v níž je pěchota a několik obrněných transportérů, a nejspíše také jeden tank, ale ten se jenom mihne. Ukrajinský tank ve vesnici zaujal pozici v ruinách domu a z jedné strany ho kryla ještě další budova. Když spustil palbu, Rusové zpočátku nevěděli, kde se nachází, o čemž svědčí i zmatená střelba z transportérů.

Obrněný transportér BTR-82A iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Obrněný transportér BTR-82A

V tomto případě se pravděpodobně jednalo o moderní ruské obrněné transportéry BTR-82A vybavené automatickou věží a rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů. Trasírky děla ale často mířila zcela jinam, než kde se ukrajinský tank nacházel. Kolem pak pobíhala i ruská pěchota, která původně možná jela ve vozidlech, každé totiž pojme 7členný výsadek. Transportér jinak není příliš chráněný – ze strany, kam vedl tank palbu, je síla jeho pancéřování jen 9 mm.

Tankové dělo transportéry smetlo

Ukrajinský tank byl pravděpodobně T-64BV, a i kdyby ho zmatená střelba transportérů zasáhla, nemohla mu ublížit, protože jeho pancíř projektilům ráže 30 milimetrů snadno odolá – mohly by ale možná poničit nějaké venkovní vybavení. Naopak jeho dělo ráže 125 milimetrů je více než silné, aby si poradilo s obrněnými transportéry, a jeho kulomet zase s pěchotou. Záběry ukazují pouze jeden zásah, ale podle velikosti plamenů na cestě nakonec zmasakroval vozidel daleko více. Silně pošramocený konvoj pak nakonec za podpory dělostřelců donutil k ústupu.

Podobné akce jednoho tanku jsou nicméně v historii zaznamenávané opakovaně, asi nejznámější je útok německého tankového esa Michaela Whittmanna v bitvě o Villers-Bocage v Normandii dne 13. června 1944. Ten se svým tankem Tiger I překvapil britskou obrněnou kolonu, a následná „šarvátka“ se doslova změnila v masakr, kdy Whittmann zničil až 14 tanků a několik transportních vozidel a děl, i když i jeho tank byl nakonec také poškozen.

Ukrajinský tank přepadl ruský konvoj

Jakou další známu sólovou bitvu tanku ještě znáte?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články