Video: útok na ruské zemljanky bývá velmi nebezpečný, nespolehlivější je hodit dovnitř granát a čekat, zda někdo (ne)přežil

Součástí zákopových systémů na Ukrajině bývají mj. zemljanky, které slouží vojákům jako úkryty před počasím i odstřelováním. Vyčistit je bývá nebezpečné.

Ukrajina, útok na zemljanku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Současné boje na Ukrajině jsou vedeny hlavně o rozsáhlé linie tvořené zákopy a různými překážkami. Vzhledem k silnému zaminování terénu a husté dělostřelecké palbě se tak obě strany konfliktu uchylují k útokům na zákopy prostřednictvím malých jednotek. Ty musí čistit metr po metru, a často si i poradit se zakrytými prostorami. tzv. zemljankami, v nichž mohou být ukrytí nepřátelé nebo sklady různého materiálu.

Spolehlivé je hodit dovnitř granát

Jak útok na zákopy se zemljankami vypadá ukazuje video pod tímto článkem, ukrajinská jednotka v něm útočí na ruské zákopy v oblasti Bachmutu. Když k zemljance přijde (vchod do ní je ze zákopů), snaží se obsadit všechny vstupy, pakliže jich je více, což často bývá. Vojáci pak vchody zasypou palbou, aby se nepřítel musel krýt a nemohl na ně střílet. Některý z útočníků pak dovnitř hodí granát nebo nějaký typ nálože, a následný výbuch obránce zlikviduje.

Pokud jsou útočníci v přesile a mohou obsadit všechny vchody a zasypávat je palbou, jsou při takovém útoku jednoznačně ve výhodě. Zemljanka se totiž změní z úkrytu v past, z níž není úniku, a výbuch její osazenstvo poměrně spolehlivě zlikviduje; tedy pokud se dříve nevzdá. Je-li ovšem útočníků málo, může naopak obránce ze zemljanky, případně nějakých střílen, vést palbu, a když se nepřítel přiblíží, snadno jiným východem uniknout a pokračovat v boji.

Zemljanky proslavili hlavně rudoarmějci

Slovo zemljanka se stalo populární za druhé světové války, když úkryty sloužící k ubytování i jako sklady, případně čistě jako úkryty před nepřítelem, využívali sovětští vojáci a partyzáni, i když podobné si vojáci stavěli už o mnoho let dříve. Vybudování úkrytu v zemi jim dávalo mnohé výhody: v krutých zimách uvnitř nebyl takový mráz, neboť lze využít tepla vycházejícího ze země, lze je snadno maskovat v terénu, a také jsou skvělé proti nepřátelské dělostřelecké palbě – zničí je totiž výhradně až přímý zásah.

Vojenské ocelové sudy pro ukrajinské vojáky (mobilní úkryty)

Improvizované obytné „sudy“ jsou pro ukrajinské vojáky spásou, chrání je před zimou i velmi těžkým odstřelováním. Ale nabízí toho více

Uvnitř sice bývá často vlhko a nejsou moc pohodlné, ale záleží to kus od kusu, některé (zejména ty, které nejsou v zóně tak intenzivních bojů) si vojáci umí zvelebit podle svého. Třeba na obrázcích výše je vidět i sprchový kout nebo kuchyňský nábytek. Na ukrajinském bojišti přitom slouží zemljanky hlavně jako úkryty proti dělostřelecké palbě, které čelí obě strany.

Kryt ÚP-82

Podzemní mobilní kryty PÚ-68 a ÚP-82 dokázali vojáci ČSLA zakopat už do 60 minut: byly malé, ale ochránily až 20 vojáků i před radiací

Vedle toho však mohou být i dobrým způsobem, jak se ukrýt před všudypřítomnými drony. Známé jsou záběry, kdy drony s termovizí objevily v noci vojáky spící v zákopech nebo terénu, a hodily na ně granát. Skrz střechu zemljanky ale termovize nepronikne, a ani granát ji nejspíše nezničí – tedy pokud se obsluze nepodaří trefit se do otevřeného vchodu.

Útok na zákopy a zemljanky

Byli jste někde v zemljance?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články