Vstupuje Amerika do války s Hamásem? Posílá proti němu mohutnou dodávku přesných pum SPICE, zasáhnou i cíle v pohybu

Izrael se snaží v hustě zalidněné Gaze o co nejmenší civilní oběti, ale nevyhne se jim. Cílů je navíc mnoho a chce jich ničit co možná nejvíce.

Americká střela SPICE i Zdroje: Rafael Advanced Defense Systems
                   

Ačkoliv má izraelské letectvo vyspělé letouny, je pro něj obtížné provádět letecké údery proti teroristům z hnutí Hamás v pásmu Gazy, protože mají často sídla a sklady mezi civilisty, a sami se mezi nimi zdržují a využívají je jako živé štíty. Jediným způsobem, jak je zasáhnout ze vzduchu a docílit co nejmenšího počtu civilních ztrát, je tedy použití přesně naváděné munice. Izrael jí ovšem má omezené množství, kdežto počet cílů v Gaze je tak vysoký, že mu ji nakonec dodá Amerika; konkrétně půjde o přesně naváděné pumy SPICE, uvedl TheWallStreetJournal.

„Americký“ SPICE je izraelský vynález

Vzájemná pomoc Američanů a Izraele není ničím novým, obě země úzce spolupracují celá desetiletí, ačkoliv pomoc zrovna ve válce mezi židovskou zemí a teroristy z Hamásu lze možná vnímat jako nepřímou podporu. A je víceméně jisté, že to teroristé využijí jako záminku, proč zaútočit – nemusí se přitom jednat nutně o Hamás, ale spíše o Hizballáh v Libanonu, případně další extrémistické muslimské organizace.

Raketa Hellfire Nina

Tajná americká raketa Ninja, která nebouchne, ale přesto cíl zabije. A to velmi drastickým způsobem, zbudou z něj jenom kousky

Jak přitom uvádí Defence-Blog, Izrael dostane z USA přesně naváděné pumy SPICE za téměř 7,4 miliard korun. Zajímavé na tom je, že Američané na Blízký východ vlastně dodají zpět izraelskou techniku, neboť jde o pumy vyvinuté izraelskou společností Rafael, vyrábí je však americká pobočka této firmy. Představitelé USA navíc na izraelskou vládu tlačí, aby ztráty civilistů omezila na co nejmenší možnou míru, čemuž může tato dodávka pomoci.

Naváděcí hlavice pumy SPICE iZdroj fotografie: Uživatel KGyST / Creative Commons / CC BY
Naváděcí hlavice pumy SPICE

Amerika má přitom v oblasti i značné vojenské síly, těmi ale nezasahuje – snad jenom pokud by šlo o osvobození amerických rukojmí. Dodávka munice tak rozhodně neznamená, že by se aktivně zapojila do války, a nejspíše se k tomu ani nechystá. Její letadlové lodě ve Středozemním moři, a nejspíše výsadková loď v Rudém moři, ale i další letadlová loď v oblasti Perského zálivu, tak spíše slouží jako hrozba pro jiné aktéry, ať jde o Hizballáh nebo Írán. A nejspíše jsou i varováním před nějakými masivnějšími útoky na americké základny v oblasti.

Přesnost bomb SPICE je 3 metry

Společnost Rafael vyvinula pumy SPICE na začátku 21. století a do výzbroje izraelského letectva byly zařazeny v roce 2003. Na svých webových stránkách firma uvádí, že jsou pumy řešením nedostatků, jimiž trpí laserově nebo za pomoci GPS naváděná munice. SPICE v sobě totiž kombinuje možnost elektrooptického a infračerveného navádění a systému GPS, což zajišťuje mnohem vyšší přesnost než u zbraní, které se spoléhají na jednu možnost. Přesné mají být na 3 metry a dokonce dokáží zasáhnout i pohybující se cíl.

Izraelský systém Iron Dome

1 důvod, proč i nejlepší izraelské zbraně jako Iron Dome a David’s Sling neustojí útok několika tisíc raket, i když přesně proto existují

Základní verze bomb SPICE jsou o hmotnosti 453 a 907 kilogramů, avšak má existovat i malá varianta těžká jenom 113 kilogramů. Díky 12 ovládacím plochám a křídlům je tato puma klouzavá, a podle výšky shozu může zasahovat cíle do vzdálenosti až 100 kilometrů, což umožňuje letadlu držet se mimo dosah protivzdušné obrany, ačkoliv tu Hamás nemá, takže to v Gaze není problém. Izraelské letectvo je schopné svrhávat pumy z letadel McDonnell Douglas F-15 Eagle a General Dynamics F-16 Fighting Falcon, na něž jsou certifikované.

Přesně naváděná puma SPICE

Jak hodnotíte používání naváděných bomb v Gaze a americkou pomoc Izraeli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články