1 důvod, proč i nejlepší izraelské zbraně jako Iron Dome a David’s Sling neustojí útok několika tisíc raket, i když přesně proto existují

NÁZOR: Izrael disponuje pravděpodobně nejvyspělejší protiraketovou obranou na světě, ale ani ta se (bohužel) nedokáže vypořádat úplně se vším.

Izraelský systém Iron Dome i Zdroj fotografie: Jednotka mluvčího IDF / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Útok radikálního hnutí Hamás na Izrael začal v sobotu 7. října 2023 odpálením pár tisíc raket z pásma Gazy na izraelská města, a veden byl i po zemi a z moře. Některé údaje říkají, že mohlo teroristické hnutí vypálit na Izrael až 5 tisíc střel, přičemž mnohé z nich pravděpodobně zneškodnila izraelská protivzdušná obrana. která je považovaná za nejlepší na světě. Ale ani ta nemůže na takový extrémní počet stačit, což bylo evidentně i cílem útočníků, a tak mnohé z nich prošly a při jejich explozi umírali i civilisté a padaly civilní objekty.

Obrana Izraele má několik vrstev

Izraelská protivzdušná obrana je několikavrstevná, což znamená, že dokáže zastavit střely různého typu a různého dosahu. Prvním typem zbraně je Iron Dome zaměřený hlavně na rakety velmi krátkého dosahu, další systémy pak umí sestřelovat drony, řízené střely, balistické rakety krátkého, středního i dlouhého dosahu – jde například o David’s Sling a Arrow 3. Vybudovat takovou obranu stálo izraelský rozpočet mnoho peněz, ale země neměla na vybranou, neboť bývá její území odstřelováno radikály velmi často.

Iron Dome, izraelský ochranný systém, nikoliv sci-fi výmysl. Chrání úspěšně izraelská města před raketovými útoky nepřátel

Ale ani vyspělé izraelské zbraně nedokázaly sobotní útok palestinských raket zcela zastavit – důvodů může být několik – a tím nejzávažnějším bude množství odpálených raket. Zlikvidovat až 5 tisíc střel odpálených téměř najednou není schopen ani ten nejlepší systém na světě. Takový počet střel ho zkrátka přetíží a v odpalovačích mu dojdou protirakety, které obsluhy nestačí doplňovat. Obecně také platí, že žádný systém protiraketové obrany zkrátka nepracuje se 100procentní účinností, takže některé rakety nakonec projdou.

Útokům bránil hlavně Iron Dome

Hlavní úlohu sehrál v obraně proti útoku Hamásu systém Iron Dome navržený právě proti střelám, které užívají palestinští radikálové. Jeho protistřely Tamir umí likvidovat rakety s dosahem až 70 kilometrů, účinné jsou ale i proti dělostřeleckým projektilům. Během svého letu dokáží prudce manévrovat a jsou velmi efektivní. Součástí systému Iron Dome je i radar EL/M-2084 podobného typu, jaký si pořídily české ozbrojené síly. A ačkoliv systém nezabránil útoku zcela, většinu střel zlikvidoval a bezesporu tak zachránil životy mnohých civilistů.

iZdroj fotografie: IDF Spokesperson’s Unit / Creative Commons / CC BY-SA
Protistřely systému Iron Dome likvidují palestinské rakety

Systém Iron Dome (doslova Železná kopule) má pak doplňovat laserový Iron Beam. Izrael ho vyvinul právě proto, aby kompenzoval nedostatky protiraketového systému založeného na interceptorech. Laserové zbraně jsou totiž schopné v případě dostatku energie pálit opakovaně a jejich provoz je extrémně levný. A i když byl systém v letech 2021 až 2022 úspěšně testován, podle dostupných informací není ještě nasazen. Údajně je třeba ho ještě zdokonalit, pročež byl stažen, a v plném operačním nasazení se ocitne nejspíše za dva až tři roky.

Korveta třídy Sa'ar 6

Izrael slaví úspěch, uznávaný Iron Dome míří na vodu jako C-Dome. Mohlo by se jednat o nejlepší protiraketový systém obrany na moři

Izrael má ale ve své výzbroji i další zbraně protivzdušné obrany, jde třeba o systémy MIM-104 Patriot, David’s Sling a Arrow 3. Všechny jsou velmi moderní, ale proti střelám odpalovaných Hamásem nejspíše nezasahovaly, protože se proti nim nehodí. Jsou určené proti klasickým řízeným střelám, případně balistickým raketám. Ale těmi Hamás pravděpodobně nedisponuje; systémy jsou tak primárně zaměřeny proti možnému útoku ze strany Íránu.

Hamás vyrábí rakety na koleně

Nejčastěji používanými střelami Hamásu jsou Kassám vyráběné v dílnách přímo v pásmu Gazy, a to z běžně dostupných materiálů. Jde přitom o celou rodinu raket – existují v různých velikostech a vahách – ty největší mají průměr kolem 220 mm a hmotnost asi 50 kg. Většinou dokáží zasahovat cíle do vzdálenosti 20 km, ale údajně existují i typy s mnohem delším doletem. Podobné parametry mají přitom i rakety Quds, jejichž výhodou je velmi nízká cena. Lze je tak vyrábět kdekoliv a ve velkých počtech, a jsou schopné izraelskou obranu zahltit.

Odpalovače palestinských raket Kassám iZdroj fotografie: Izraelské obranné síly
Odpalovače palestinských raket Kassám

Palestinci ale mají i vyspělejší zbraně, dobrým příkladem mohou být rakety Fajr-5 dodané z Íránu. Jde o střely ráže 333 mm s dosahem až 75 km, které Hamás již v minulosti proti cílům v Izraeli použil. Dalším typem jsou pak rakety M-302 ráže 302 mm vyráběné v Sýrii. I ty mají dosah kolem 70 km a minimálně několik kusů se Hamásu dříve podařilo získat. Hnutí může stejně tak používat nějaké improvizované sebevražedné drony, ale je pravděpodobné, že již většinu raket vyčerpalo při počátečním masivním útoku, a Izrael se tak snad dalšího bát nemusí.

Izraelská obrana proti palestinským útokům

Jak účinná je podle vás izraelská obrana? A mohla být připravena lépe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články