Video: útok dronem funguje dobře i proti pěším jednotkám, i 1 jediný granát může zničit celou ruskou skupinu

I když se jednotky nepřítele schovávají v přírodě, dokáže je zkušený operátor dronu odhalit a zaútočit na ně. Pěchota v zákopech přitom nemá moc velkou šanci přežít.

Ruční granát i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Ruské vojenské telegramové kanály v poslední době plní obavy, že ukrajinská armáda nasadí během chystané ofenzivy i desetitisíce dronů. Jednat se může o civilní modely upravené tak, aby narazily do svého cíle a zničily ho, případně budou shazovat na ruské jednotky různé mikropumy nebo upravené granáty. Podobná technika je totiž účinná nejenom proti obrněným vozidlům, ale pro pěchotu je doslova smrtelná.

Mračna dronů jako hlavní vzdušná síla

Specifikem ukrajinského konfliktu je téměř absence letectva nad frontou. Obě strany ho sice sem tam nasadí, ale kvůli silné protivzdušné obraně jen velmi opatrně. Federace se sice nechala slyšet, že její supermoderní stealth letoun Suchoj Su-57 může ukrajinskou obranou proniknout, zatím k tomu ale použit nebyl. Naopak dronů mají obě armády vysoké počty, přičemž je používají nejen k průzkumu, ale také k útokům. A jelikož má Ukrajina jenom pár letadel a vrtulníků, mohla by právě drony použít dle ruských vojenských analytiků namísto letectva.

Attach a grenade, similar to the 40mm ones that many NSmen are familiar with, to a drone and it becomes a potential air…

Zveřejnil(a) Ng Eng Hen dne Pondělí 27. února 2023

Možná i proto budují ruští vojáci v posledních týdnech linie zákopů, ale jak níže ukazuje video z útoku ukrajinského dronu proti pěchotě, nemusí jim to vůbec pomoci. Prezentované záběry přitom pochází ještě z roku 2022, tedy ještě z doby, kdy byly stromy porostlé listím, čímž mohly poskytovat krytí proti leteckému průzkumu. I tak ale dokázal operátor dronu ruské vojáky v porostu objevit, protože je sledoval na nekrytém prostoru, a následně viděl, kam zacházejí.

Granát svržený do zákopu je smrtící

Kromě pozorovacích dronů mají Ukrajinci k dispozici i drony vyzbrojené improvizovaným vrhačem granátů. Ze záběrů se zdá, že unese hned několik běžných ručních granátů upravených tak, aby po svrhnutí explodovaly buď nárazem, případně s několikavteřinovým zpožděním. Ačkoli bylo skrze listí vidět z ruských zákopů jen málo, operátor dokázal svrhnout na pozice několik granátů, jimiž se dle všeho trefil a eliminoval nejspíše všechny členy ruské jednotky. Není se čemu divit, když totiž granát dopadne do zákopu, jsou vojáci v jeho okolí bezmocní.

Podobným způsobem by si ukrajinské síly mohly teoreticky poradit se zákopovými systémy při chystané ofenzivě. Drony by mohly vyhledávat pozice ruské armády a navádět na ně dělostřelbu. Nebo v okamžiku, kdy by se k zákopům blížili vojáci, mohli by je zase s pomocí dronů vyčistit – nepřátelé by se sice mohli někde ukrýt, ztratili by ale možnost efektivní obrany zákopu. Drony s podobnými granáty mohou navíc zničit i tank, pakliže se operátor trefí do otevřeného poklopu, eventuálně když dostane zásah sebevražedným dronem s protitankovou hlavicí z RPG-7.

Jak efektivní jsou drony proti opevněním se zákopy?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články