Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím

Schopnost ničit satelity nepřítele může být klíčová v příštím velkém konfliktu. USA je již sestřelit umí raketou, ale mají asi i další želízko v ohni.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve Spojených státech sílí hlasy, aby země odtajnila nový druh protisatelitní zbraně, kterou disponuje. Nikdo však zatím netuší, o jaký druh zraně se jedná. Již v roce 1996 USA řekly, že ji budou mít. Zároveň ale vyloučily, že by chtěly zbraň kinetickou, protože ta by mohla oběžnou dráhu zamořit nebezpečnými troskami. Proto je samozřejmě otázkou, co nakonec vzniklo.

Raketu USA mají, již ji předvedly

Již od roku 2008 je navíc jasné, že sundat satelit z oblohy americké ozbrojené síly umí. Z křižníku USS Lake Erie byla 20. února odpálena raketa SM-3. S její pomocí byl sestřelen vyřazený satelit. Původně protibalistické střely jsou upravené tak, že dokáží sundat satelity na nízké oběžné dráze, tedy do výšky zhruba 2 tisíce kilometrů. Jde samozřejmě o kinetickou zbraň. Navíc USA ji nijak odtajňovat nemusí, její existence je dobře známá.

iZdroj fotografie: Public Domain

Pozemní mobilní laser

Jednou ze spekulací odborníků je, že USA disponují nějakou formou pozemní mobilní laserové zbraně. Ta by mohla být schopna oslepit, případně i zničit satelity pohybující se na nízkých oběžných drahách. Bushova administrativa oznámila v roce 2002 vývoj dvou druhů zbraní. O dva roky později bylo řečeno, že byl program zrušen. Nicméně některé informace naznačují, že to nemusela být pravda. Místo zrušení mohl být začít přísně utajován, zatímco se na něm i nadále pracovalo.

iZdroj fotografie: Public Domain

Vysokofrekvenční rušičky

Mezi teoriemi o vesmírných zbraních jsou také populární informace o možnosti využívat vysokofrekvenčního rušení, které ztíží zaměření cíle. Tuto možnost má například letoun amerického prezidenta Air Force One. Takové rušičky by mohly být umístěny na těch nejcennějších amerických satelitech. Případně na satelitech, které mohou manévrovat. V případě potřeby by se používaly v roli jakýchsi strážců cenných cílů. Podobné manévry již Američané ve vesmíru vyzkoušeli.

Ozbrojené satelity

Možností je, že by nějaký druh protisatelitní zbraně byl umístěn přímo na některých satelitech. Jako nejjednodušší se opět jeví vysokofrekvenční rušička, které by cílovému satelitu zabránila v odesílání a přijímání signálů. Možností jsou i nízkoenergetické lasery, ale zde je problém s jejich zaměřením. Řada satelitů má navíc možnost svoji optiku zakrýt. Poslední je nějaký druh mikrovlnné zbraně. O jejím vývoji a nasazení ve vesmíru do roku 2025 mluvila již studie vypracovaná před 25 lety.

iZdroj fotografie: Public Domain

Kamikadze satelity

Další možností je, že některé z pohyblivých satelitů by byly využité jako zabijáci. Prostě by nárazem mohly zlikvidovat jakýkoli vysoce ceněný satelit nepřítele. To samozřejmě odporuje závazku ministerstva obrany, že nebude používat kinetické zbraně. Odpad z takové srážky zůstává na oběžné dráze v průměru 25 let. Je velkým nebezpečím pro jiné satelity případně pro startující rakety.

Raketoplán X-37B

Je třeba také počítat s tím, že pod americké ministerstvo obrany spadá i bezpilotní raketoplán X-37B. Jak již při operacích v minulosti prokázal, může být ve vesmíru nasazen velmi dlouhou dobu, déle než 700 dní. Byl použit třeba k rozmístěné malých satelitů, které nejsou nikde oficiálně uváděny, a dalším operacím. Může stejně tak dobře sloužit jako platforma nesoucí nějaký druh zbraně, která se dokáže vrátit a úkol zopakovat.

iZdroj fotografie: Public Domain

Jakými zbraněmi mohou USA, ale i Rusko a Čína ve vesmíru disponovat?

Zdroj: Breakingdefense

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články