V USA se rozhoduje o osudu raket Minuteman nesoucích jaderné hlavice. Dočká se nakonec USA technologické převahy nad nepřítelem?

Spojené státy stojí před rozhodnutím, zda nahradit mezikontinentální balistické rakety LGM-30 Minuteman novým nosičem nebo si ponechat staré střely. Poslední test rakety před několika dny selhal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezikontinentální rakety Minuteman tvoří od šedesátých let jeden z pilířů jaderného odstrašení Spojených států. Doplňují ho jaderné zbraně na ponorkách a strategických bombardérech. Již delší dobu se v USA vede debata, zda si ponechat poslední verzi raket Minuteman III nebo zda je nahradit modernějším systémem, který by zajistil technologickou převahu před nepřítelem. Tím je dnes nejen Rusko, ale především Čína, jejíž vojenská síla je rok od roku větší. Trumpova administrativa loni vývoj nových nosičů zadala.

Raketa neodstartovala

Letectvo Spojených států, které má Minutemany na starosti, rakety neustále testuje, aby byla zajištěna jejich funkčnost. Poslední test byl naplánován na 5. května 2021, kdy raketa bez hlavice měla odstartovat z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Velení leteckých sil v tiskové zprávě uvedlo, že start rakety byl přerušen ještě před tím, než stihla odstartovat. Důvody se nyní vyšetřují. V létě 2018 muselo letectvo zneškodnit již letící Minuteman nad Tichým oceánem, protože se u něho objevily problémy.

iZdroj fotografie: US Air Force / Public domain

Téměř padesát let

Minutemany jsou ve službě již od roku 1962. Počítalo se s nimi jako se zbraním pro druhý jaderný úder a jejich úkolem bylo napadnout toho, kdo by se odvážil zaútočit na USA. O pět let později byla do služby zařazena modernizovaná verze Minuteman II. Byla vylepšena přesnost rakety, což bylo důležité hlavně po útok na sila jaderných zbraní SSSR. Od sedmdesátých je používána poslední verze rakety Minuteman III.

Průnik obranou

Dosud používanou variantu bylo nutné vyvinout, aby se usnadnil průnik předpokládanou protiraketovou obranou nepřítele. Trojka je proto vybavena návnadami, které mají obranu oklamat. Raketa může nést až tři hlavice o síle 170 kilotun, každá může být zacílena na jiné místo. Dolet rakety je 9700 kilometrů. Cíl je schopná zasáhnout s přesností 240 metrů.

iZdroj fotografie: Public domain

Odzbrojení

V době studené války měly Spojené státy ve výzbroji tisícovku Minutemanů. Po dohodách se SSSR a jeho rozpadu se počet střel snížil na 450. Jsou dislokované na základnách v amerických státech Wyoming, Severní Dakota a Montana. Ve výzbroji je jen poslední verze Minutemanů, předchozí byly vyřazené.

Náhrada

V posledních deseti letech vojáci i politici rozhodují, zda stárnoucí Minutemany udržovat nebo je nahradit. Trumpova administrativa úkol zadala firmám Boeing a Northrop Grumman. První společnost nakonec odstoupila, proto v září 2020 vláda uzavřela s Northop Grumman smlouvu na vývoj balistické mezikontinentální střely GBSD za 13,3 miliardy dolarů. V Kongresu je však stále velká skupina politiků, která se kloní spíše k udržování a modernizaci Minutemanů. Cena výměny všech Minutemanů je totiž odhadována na 100 miliard dolarů.

Zdroj: Defense

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články