Zapomeňte na kádéčko jako za základní vojenské služby. Vojenská strava je dnes mnohem pestřejší a modernější

Vojáci, kteří jsou v terénu a nemají k dispozici kuchyni, musí jíst vydatně a vyváženě. Jejich strava zároveň nesmí být těžká a složitá na přípravu.

i Zdroj fotografie: Leonard J. DeFrancisci / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se dnes vojáci vydají na bojovou misi nebo cvičení v poli, již s sebou nemají pověstné KDP z masových konzerv, jež znají bývalí záklaďáci. Technologie se v mnohém posunuly, jejich jídlo tak může být mnohem pestřejší a snazší na přípravu. I česká armáda již před nějakou dobou přešla na stravu, kterou mohou lidé znát například z výletů. Rozhodně vojáci nemohou hladovět, nebo mít nekvalitní jídlo. I když i dnes nějaká omezení tato strava má.

Současným trendem je MRE

Moderním trendem armád jsou takzvaná MRE jídla, česká armáda není výjimkou. MRE je odvozeno z anglického Meat Ready to Eat, což znamená jídlo připravené ke konzumaci. Jde většinou o plnohodnotná jídla, často velmi podobná klasické stravě, na kterou jsou vojáci zvyklí v dané zemi, ale vyskytují se pro zpestření i exotičtější pokrmy. Jídlo se vyznačuje nevelkou hmotností a dlouhou dobou trvanlivosti, a to až několik let, aby se dalo skladovat a nemuselo se měnit, či se vojákům nezkazilo.

Existuje mnoho variant, se kterými se mohou vojáci setkat, a obsahují různá menu. Pokrmy se také čas od času obměňují, aby vojáci nemuseli jíst stále totéž. Typický celodenní balík pro vojáka je většinou kolem 2 kilogramů těžký, záleží na hmotnosti daných pokrmů. Obsahuje tři porce, tedy snídani, oběd a večeři, přičemž oběd a večeře bývají teplé. Spolu s hlavními pokrmy zde lze najít i různé sladkosti od kvalitní hořké čokolády přes tyčinky, žvýkačky, výživné gely nebo snacky ve formě sušeného masa a další.

V českém MRE jsou křehké plátky

Typickým rysem českých MRE bývají křehké plátky nahrazující chléb, které se v balících většiny dalších armád nevyskytují. Ty si mohou vojáci přikusovat. Ke snídani k nim mohou dostat nějakou masovou konzervu, paštiku, marmeládu nebo podobný druh trvanlivých potravin. Najdou zde i instantní kávu, čaj, cukr či různé druhy instantních nápojů, často s obsahem vitamínů a minerálních látek. V balících bývá i lžíce, v poslední době neplastová, ubrousky a dezinfekční ubrousky na ruce.

Hlavní jídlo většinou obsahuje nějaké maso a přílohu, kterou může být rýže, těstoviny, brambory a jiné. Je nutné je ohřát, k čemuž se používají chemické ohřívače, vojáci tak mohou mít teplé jídlo bez toho, aniž by museli rozdělávat oheň. Do chemického ohřívače stačí jen nalít vodu, což aktivuje chemickou reakci, jež ohřeje vložený sáček s jídlem. V balíčcích však bývají například i pytle, do nichž mohou vojáci po sobě uklidit nepořádek.

Jaké nejlepší vojenské jídlo jste kdy jedli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články