Rusko prý poslalo na frontu 200 tanků T-90M, jsou tím nejlepším, co má. Tvrzení o počtech se ale nezdá reálné, uvádí Západ

Vzhledem k velkým ztrátám prý není možné, aby Rusko disponovalo tolika moderními tanky T-90M. Nehledě na to, že jich už nejméne několik desítek ztratilo.

T-90M i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Situace ruských tankových vojsk na Ukrajině rozhodně není nějak dobrá, i když vlastně nikdo neví, kolik strojů a osádek federace ztratila. Ukrajinská čísla tvrdí kolem 3 tisíc tanků, ale dle některých jsou spíše nadsazená; na základě zdokumentovaných případů se odborníci kloní asi k polovičnímu počtu. I to je ovšem vysoké číslo a Rusko musí stroje často nahrazovat. Nejnovější tvrzení propagandy pak uvádí, že zamířilo na frontu 200 hlavních bojových tanků T-90M.

Modernizace tanků jede na plné obrátky

Takto úctyhodná čísla uvádí ruská média, podle nichž jede tamní podnik Uralvagonzavod na plné obrátky; vedle konstruování nových tanků se přitom ve velkém zabývá i modernizací těch starších. Význam „dílny“ popřít nelze, co ale nesedí jsou čísla: před začátkem konfliktu totiž Rusko disponovalo více než 600 tanky T-90 všech verzí. Z toho jich bylo v aktivní službě 400, zatímco zbylé ve skladech. Z důvodu nižší efektivity pak armáda postupně investovala do modernizace starších verzí na verzi T-90M.

Dle odborníků je ale vyloučeno, aby je Rusko vylepšilo (nebo sestrojilo nové) takovou rychlostí. Na Ukrajině přitom ztratilo i mnoho různých tanků T-90, v případě T-90M se dle dokumentace jednalo o nejméně 32 zničených nebo ukořistěných kusů. I proto si mnozí myslí, že není možné, aby Rusko opravdu disponovalo 200 tanky T-90M, neboť by se z celkového počtu jednalo o více než 1/3 všech existujících „té-devadesátek“. Pochybnosti jsou ale pouze o počtu, nikoliv o jejich reálném nasazení; na frontu pravděpodobně ještě nějaké dorazí. Nejen Ukrajinci už nicméně vědí, jak proti nim bojovat, neboť už dříve ukořistili nepoškozený T-90M Proryv.

Nové tanky jsou v mnohém vylepšené

Hlavní bojový tank T-90M se třeba od běžného T-90A liší v mnoha zásadních detailech. Stejné jsou akorát rozměry, kdy délka činí 9,63 metru a šířka 3,78 metru; třeba hmotnost tanku už ovšem narostla na zhruba 48 tun. Nové stroje mají také zcela novou věž a zesílené pancéřování, a to včetně zesílení pancíře kolem automatického nabíjecího systému. Na trup tanku pak byly místo reaktivního pancíře Kontakt-5 nainstalovány moduly pancéřování Relikt, které jsou účinnější proti tandemovým hlavicím a zvyšují ochranu i proti projektilům APFSDS.

Na pohyblivosti tanku se však navýšená hmotnost neprojevuje, protože dostal silnější motor. Ve věži je pak nová verze děla 2A46M-5 ráže 125 milimetrů, která umožňuje použití moderních druhů výkonné munice s větší průrazností. Podle všeho by si měla poradit i se západními tanky. O přesnost střelby se stará nový systém řízení palby Kalina. Posádka má navíc k dispozici i dálkově ovládaný kulomet a může se spolehnout na novou satelitní navigaci a další vybavení.

Kde je pravda není (jako obvykle) úplně jasné, čísla jsou z obou stran zkreslená. Z mnohých zdrojů například zní, že Rusko nahrazuje zničené tanky „šrotem“ z dob SSSR, protože už nemá kde brát a samo moderní zbraně bez Západu nevyrobí. Federace na druhou stranu v mnoha proslovech uvádí, že jsou výsledky „taktické operace“ mnohem lepší, než jak je prezentují západní média. A dokonce by se mohlo zdát, že své nejsilnější zbraně ještě nevytasila.

Nakolik je reálné, aby Rusko vyslalo dalších 200 tanků T-90M?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články