Video: po zaminované cestě ruská vozidla moc daleko nedojela. Záběry ukázaly, že dochází opakovaně ke stejnému scénáři

Ačkoliv vojáci často o minách vědí, neváhají na ně jeden po druhém najíždět. Mnohé ztráty jsou naprosto zbytečné, ale evidentně to každému nevadí.

Protitanková mina TM-62 i Zdroj fotografie: Uživatel yetdark / Creative Commons / CC BY
                   

Mezi nejúčinnější zbraně ukrajinské války patří miny, a to jak protitankové, tak protipěchotní. Především pokud jsou správně položené před obranými liniemi a obránci mají na danou oblast zaměřená třeba děla, vytváří tak pro útočníka téměř neprostupnou zónu smrti. Dostat se přes ni stojí mnoho životů a techniky, a často to spíše nevyjde. O takové útoky se snaží především ruská armáda, která někdy posílá do útoku jednu jednotku za druhou bez ohledu na ztráty. Stejně jako v Doněcké oblasti u obce Novomykhailivka v listopadu 2023, uvedl MilIn.

Miny umí nadělat opravdu velké škody

Nebezpečné jsou již samotné miny, které působí značné škody i samy. Třeba portál Milin popsal případ, kdy jenom hustě nakladené miny zničily 4 obrněná vozidla útočící na ukrajinské pozice o obce Novomichajlivka. Stačí k tomu přitom obyčejné a relativně levné miny, např. TM-62 používané Ukrajinou i Ruskem. ArmyRecognition uvádí, že obsahují kolem 7,5 kilogramů výbušniny a různé typy rozbušek. Už jedna taková mina dokáže spolehlivě zastavit i moderní tank a zabít celý výsadek uvnitř bojového vozidla nebo transportéru.

Ruské zničené VCP po najetí na minu

Video: ruská BVP úmyslně najížděla na miny, dokud nezbylo ani jedno. Ukazuje to na nekompetentnost vojáků a možná i tresty smrti

Ještě účinnější způsob eliminace útočníků je potom kombinace min a různých zbraní, na videu pod článkem jsou některé příklady ruských útoků s velkými ztrátami. Miny přitom většinou dokáží zničit několik vozidel, hlavně ta jedoucí vpředu, a další se je někdy pokusí objet, ale záhy narazí na další miny, případně zpomalí nebo zcela zastaví. V tu chvíli se ale stanou ideálním cílem pro sebevražedné drony, děla nebo protitankové střely.

Území lze odminovat, ale…

K výše popsanému dochází na Ukrajině celkem často, i když existují způsoby, jak minové pole překonat. Ruská armáda k tomu používá minové pluhy a válce umístěné před tankem (lze je vidět i na videu níže). Military-History uvádí, že jejich tlak přivede miny před strojem k výbuchu, a dodává, že výbuchy vícera min většinou po nějaké době válce poškodí. Tank s válcem navíc jede pomaleji a lze ho tak snáze zničit. V jeho stopách pak obvykle následují další vozidla bez válce, a dojde-li k jeho zničení, zůstanou často bezmocná uprostřed minového pole.

Protitanková mina TM-62M

Video: někdy nezničí ruský tank T-72 ani dvě miny po sobě; a i když ho zvládnou vyřadit, může jeho osádka bez zranění přežít

Používány jsou ale i jiné způsoby, nejčastěji vozidlo vybavené jakýmsi vystřelovacím pásem s výbušninou, jakým je třeba UR-77 Meteorit. To zvládne vyčistit 6 m široký a 90 m dlouhý pruh, uvádí WeaponSystems, a to tím, že vystřelený pás exploduje, což přivede miny v oblasti k výbuchu. Vozidlo se ovšem musí k minovému poli přiblížit, což ho vystavuje palbě. Rusové i Ukrajinci navíc disponují technikou, s jejíž pomocí mohou odminovaná území na dálku zase zaminovat. Jednotky tedy mohou opět vjet do min, i když si myslí, že je území čisté.

Ruské pokusy o překonání zaminovaných polí nebo cest

Jak nejlépe procházet minovými poli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články