Video: zničit klíčový ruský systém rozvazuje vojákům ruce natolik, že se mohou opřít do akce naplno. Dobře poslouží M142 HIMARS

Ačkoliv nebývají systémy elektronického boje moc často vidět, může být jejich vliv na boj značný. Vždy se je proto vyplatí zničit, nebo to alespoň zkusit.

Vozidlo systému RB-341V Leer-3 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Systémy elektronického boje jsou v moderních válečných konfliktech mnohem důležitější, než se může na první pohled zdát. V závislosti na typu dokáží rušit různé druhy frekvencí, což může mít vliv na komunikaci a řízení v oblasti, ale často zvládají také vypozorovat různé druhy signálů a jejich umístění, což může napovědět něco o rozmístění nepřítele, a mohou mít i řadu dalších funkcí. Vždy se tedy vyplatí na ně zaútočit a pokusit se je eliminovat.

Raketa z M142 HIMARS ke zničení Leer-3 stačí

Možností, jak zničit systém elektronického boje, je mnoho – jeden ukazuje i video pod tímto článkem. V daném případě se jedná o ruský systém RB-341V známý také jako Leer-3. Zbraní určenou k jeho likvidaci byla přesná raketa naváděná pomocí GPS z amerického raketometu M142 HIMARS, uvádí MilIn. A jelikož byl útok úspěšný, mohly jednotky opět používat svá komunikační zařízení, což jim nejspíše značně ulehčilo jejich bojovou činnost.

Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety

Základem úspěchu takového útoku je ale systém elektronického boje najít, a hlavně rozpoznat. K tomu v tomto případě posloužil nějaký typ průzkumného dronu, a i když se Leer-3 schovával mezi stromy, byl z výšky rozpoznatelný a obsluha ho i správně identifikovala. Umístěný je nicméně na podvozku běžného nákladního automobilu KamAZ-5350, uvádí Wikipedia, a mohl by působit jako jakékoliv jiné vozidlo, na které se útok drahou střelou nevyplatí.

Leer-3 obsahuje i dron Orlan-10 s vysílačem

Zmíněný ruský systém je zaveden ve výzbroji ruských ozbrojených sil od roku 2016, přičemž dokáže blokovat provoz jakýchkoliv zařízení na určených frekvencích, vysvětluje ArmyRecognition. K tomu používá běžný ruský dron Orlan-10 vybavený speciálním vysílačem radiového signálu, a jeho dosah je zhruba 30 kilometrů. Teoreticky přitom zvládá frekvence rušit po dobu více než 10 hodin, poté se ale musí vrátit a dobít. Jedná se hlavně o rušení zařízení GSM, jichž může v jednom okamžiku údajně blokovat více než 2 tisíce.

Zničena technika na východě Ukrajiny

Fotky: jak udělat nepříteli radost? Stačí, aby nekompetentní velitel nakupil desítky kusů techniky na 1 místě a nechal je naráz zničit

Jak jsem už zmínil, rušení není jedinou schopností Leer-3; tou další, a možná ještě nebezpečnější, je detekce zařízení využívajících GSM komunikaci, například tedy telefonů, tabletů nebo notebooků. Jejich pozici je systém schopen zanést do digitální mapy, která pak poslouží k zaměření útoků třeba za pomoci dělostřelectva, případně by bylo možné k cílům poslat průzkumné nebo sebevražedné drony, ale také je to důležité jako součást průzkumu.

Знищення надважливої цілі, новітній комплекс РЕБ РБ-341В «Леер-3», цінний, штучний товар у ворога. Виявлено під час проведення ним розвідки розташування сил оборони. Щільно прикритий засобами ППО, був прикритий. Робота в повітрі роти ударних БпАК LUFTWAFFE 129 ОБр, вогневе ураження засоби вогневого ураження старшого начальника ОТУ Запоріжжя. Ціль знищена, разом з операторами.

Zveřejnil(a) Микола Колесник dne Pondělí 8. dubna 2024

Zničení ruského systému RB-341V Leer-3

Jak významná je ztráta systému, jakým je RB-341V Leer-3?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články