Video: i velice dobře chráněný a vzácný hybrid tanku M1 Abrams může v klidu zničit ruská raketa nebo sebevražedný dron

Ačkoliv je systém umístěn na tankovém podvozku a ještě má reaktivní pancéřování, zdaleka není nezranitelný. Ke všemu, když je široko daleko sám.

Odminovací vozidlo M1150 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Pokud je v nějaké obranné linii položeno mnoho min, nejlepším způsobem, jak přes ně přejít, je použití speciální odminovací techniky. A protože se musí přiblížit na krátkou vzdálenost k nepříteli, je často silně chráněná – například tedy umístěná na podvozku tanku. Třeba Američané vyvinuli systém označovaný M1150 Assault Breacher Vehicle na podvozku tanku M1 Abrams, a ačkoliv je velice odolný, neznamená to, že by byl nezničitelný.

Odminovací vozidlo u fronty a samotné

Příklad, jak může být vzácný americký systém M1150 zničen, ukazuje video pod článkem. Na síti X účet Rybar Force uvádí, že bylo vozidlo zasaženo asi kilometr od frontové linii, což znamená, že v dosahu nepřítele. Údajně bylo na své misi samotné a bez jakékoliv ochrany. Na videu není opravdu v okruhu několika desítek metrů vidět žádná další technika ani vojáci, i když se na druhou stranu může jednat o záběry z jakékoliv doby.

M1150 má 2 liniové nálože a minový pluh iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
M1150 má dvě liniové nálože a minový pluh

Odminovávací vozidlo bylo zničeno pomocí nějaké střely nebo sebevražedného dronu; záběry ukazují jenom výbuch, ale vzhledem k jejich kvalitě nelze nic odvodit. Teoreticky mohl být použitou zbraní dron ZALA Lancet, o čemž by mohlo svědčit, že vozidlo monitoroval dron průzkumný. Army-Recognition uvádí, že třeba dron Lancet-3 má bojovou hlavici těžkou 3 kg, a pokud se s ní trefil do správného místa, může na zničení stroje stačit.

M1150 udělá průchod 100 metrů dlouhý

M1150 byl vyvinutý kolem roku 2009 a ve světě pravděpodobně existuje jenom v desítkách kusů. Army-Technology uvádí, že ho tvoří podvozek tanku Abrams, na němž je umístěna věž s dvěma odminovávacími náložemi MICLIC. Ty dokáže odpálit do vzdálenosti zhruba 100 metrů a po explozi, jíž aktivuje nastražené miny, vytvoří v miniovém poli průchod až 8 metrů široký. V přední části vozidla je navíc ještě umístěn odminovávací pluh.

Odminovávací komplet Božena-5

Čechy zaplacené slovenské bezpilotní odminovací vozidlo Božena-5 pro Ukrajinu je velký „čistič“ na primitivním principu

Vozidlo má hmotnost 72 tun, což samo o sobě svědčí o tom, že je velice dobře chráněné. Využívá nejen pancíře tanku, ale na fotografiích je na některých místech viditelné i reaktivní pancéřování. I přes vysokou hmotnost se vozidlo na silnici dokáže pohybovat rychlostí až 70 km/h. Na jeho obsluhu pak stačí dvoučlenná osádka, a v případě potřeby může jeden z členů na nepřítele pálit z nainstalovaného těžkého kulometu ráže 12,7 milimetrů.

Zničení vozidla M1150

Jak se mohlo odminovávací vozidlo ocitnout samotné a zcela na ráně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články