Čechy zaplacené slovenské bezpilotní odminovací vozidlo Božena-5 pro Ukrajinu je velký „čistič“ na primitivním principu

NÁZOR: Ukrajina je kvůli Rusku extrémně zaminovaná a její čištění velmi nebezpečné. I proto jsou nadmíru ceněné komplety jako slovenská Božena-5.

Odminovávací komplet Božena-5 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Na Ukrajině používají obě strany k obraně různé typy min, a to v hojném počtu – země je tak v současné době možná nejzaminovanějším územím na planetě. Likvidace nastražených min je přitom riskantní a zdlouhavá, ale ženistům pomáhají i speciální vozidla. Jedním z nich je slovenský systém Božena-5 na pásovém podvozku s dálkovým ovládáním. Na Ukrajině bude čistit území i díky příspěvkům českých občanů.

Obsluha zůstává v bezpečné vzdálenosti

Božena-5 je čistě slovenským produktem vyvinutým na začátku 21. století. Jde o dálkově ovládané vozidlo, kdy od něj může být operátor vzdálený až 5 kilometrů, což značně snižuje riziko jeho zranění, protože se nachází v dostatečně velké vzdálenosti od iniciovaného výbuchu. Božena-5 není žádnou novinkou, ve výzbroji ji má i česká armáda a několik dalších ozbrojených sil po celém světě. Jde navíc o systém nejednou vyzkoušený v praxi.

Odminovávací komplet Božena-5 ve vodě iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Odminovávací komplet Božena-5 ve vodě

Odminovací komplet Božena-5 likviduje miny za pomoci rotačního cepového zařízení; princip je to veskrze primitivní a zaveden byl již za druhé světové války. Osazena však může být i speciální frézou. Při práci se pohybuje rychlostí až 9 kilometrů za hodinu, ale záleží na terénu. Odminovací pás má pak šířku 2,6 metrů, a za hodinu tak zařízení zvládne vyčistit až 6 tisíc metrů čtverečních. Účinné je proti klasickým protipěchotním i protitankovým minám, asistovat ale může i při likvidaci improvizovaných výbušných nástrah.

Božena-5 vydrží i silný výbuch

Vozidlo Božena-5 je umístěno na pásech, takže se může pohybovat i v náročném terénu, a zvládne i brodění do hloubky 80 centimetrů. Jeho délka je 7,3 m a šířka 2,4 m, což znamená, že je užší než odminovací pruh. Zařízení je přitom zkonstruováno tak, aby vydrželo výbuch miny o hmotnosti až 9 kilogramů TNT. Do nádrže vozidla se vejde 270 litrů paliva, takže zvládne pracovat i několik hodin v kuse. Baterie v dálkovém ovládání pak vydrží až 11 hodin.

MR-2 Viktor na Ukrajině

Český MR-2 Viktor kosí na Ukrajině jeden dron za druhým už více než rok, přišel mezi prvními a mezi vojáky je velmi oblíbený

Nutno zdůraznit, že Božena-5 není určena přímo na bojiště, takže pokud by ji Ukrajinci chtěli použít při své současné ofenzivě, nejspíše by ji nepřítel rychle zničil. Nasazována je běžně v oblastech, kde se již nebojuje, ale po válce tam zůstaly miny ohrožující hlavně civilisty. Češi již dříve přispěli Ukrajincům i na zbraně, například na modernizovaný tank T-72 nazývaný Tomáš, nebo třeba na protivzdušné systémy Viktor určené hlavně proti dronům. Zajímavé je, že se do české sbírky na Boženu-5 výrazně zapojila i tchajwanská vláda.

Božena-5 na Ukrajině

Existuje efektivnější způsob odminování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články