Video: když není ruská útočná mini-kolona připravena, lze ji snadno zaskočit a zničit, a pomoci nemusí ani následná podpora

Šílené ruské útoky nejsou ničím výjimečným, ale vyslat k již zničené koloně ještě vojáky na motocyklu se rovná sebevraždě bez zdárného výsledku.

Zničené bojové vozidlo pěchoty i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Rozkazy bezohledných velitelů mohou pro podřízené často znamenat smrt. V ruské armádě se s tím vojáci setkávají poměrně běžně odjakživa, a to hlavně když jsou posíláni do různých sebevražedných útoků. Nejčastěji jde o útoky obrněných kolon, které jsou pak kvůli průzkumným dronům zlikvidovány dělostřelectvem nebo sebevražednými drony. Ani takový útok však nemusí být tím posledním a vojáci se mohou dočkat i dalších šíleností.

Útočná kolona padla a podpora rovněž

Hodně nepochopitelné jednání ruských velitelů ukazuje video níže. Je na něm vidět zničená (zjevně nepřipravená) útočná kolona složená ze dvou transportérů MT-LB, a MilIn uvádí, že měl jeden z nich nainstalovanou věž z BTR-70. Dalším zničeným obrněncem je bojové vozidlo pěchoty BMP-1, přičemž měla všechna technika nástavbu určenou proti dronům. Není ale jasné, jak se je podařilo zničit, nejspíše dělostřelectvem nebo sebevražednými drony.

Ruští velitelé se pak ke skupině vraků, jak je na videu patrné, rozhodli vyslat z neznámého důvodu na jasně sebevražednou misi dvojici vojáků na motocyklu. Ta se okamžitě dostala pod palbu a drony na ni také shazovaly výbušniny. Vojáci se nakonec před krupobitím střel schovali do vraku jednoho vozidla MT-LB, ale nebylo jim to nic platné, neb nakonec přiletěl dron obránců a na protidronovou nástavbu vozidla shodil protitankovou minu, nejspíše TM-62. Její exploze vozidlo dorazila a jeho vrak se pro ně stal hrobem.

Dělostřelecký tahač v roli transportéru

Vozidlo MT-LB vzniklo v 60. letech 20. století a bylo původně určeno jako pásový dělostřelecký tahač. Využíván je však rovněž k jiným účelům, třeba jako obrněný transportér. ArmyRecognition uvádí, že je v něm místo pro 11 ozbrojených vojáků, ale nemá silný pancíř, takže je chrání jenom proti palbě z ručních zbraní. MT-LB bývá vyzbrojeno kulometem ráže 7,62 nebo 12,7 mm, ale jelikož mělo jedno ze zničených věž z BTR-70, pak byl kulomet zřejmě ráže 14,5 mm.

Zničené bojové vozidlo pěchoty

Video: když ruský bezhlavý útok nevyjde, může v něm padnout i 11 obrněných jednotek, byť jsou nestandardně silně pancéřované

I když na sobě mělo MT-LB nástavbu proti dronům, není evidentně konstrukce schopna odolat silnější explozi protitankové miny TM-62. Wikipedia uvádí, že má taková mina hmotnost 9,5 kilogramů, takže ji musel nést větší typ dronu, a 7,5 kg z toho připadá na trhaviny. Není však přesně jasné, jak byla mina odpálena – na záběrech je vidět, že je něčím omotána – pravděpodobně k ní tedy byla připevněna nějaká elektronicky ovládaná roznětka.

Akce ruských vojáků na motocyklu

Proč si myslíte, že ruský velitel poslal vojáky na motorce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články