Video: když ruský bezhlavý útok nevyjde, může v něm padnout i 11 obrněných jednotek, byť jsou nestandardně silně pancéřované

Výsledkem bezhlavého útoku proti dobře připraveným obráncům může být mnoho ztracené techniky i lidských životů. Z drsných záběrů útoku často až mrazí.

Zničené bojové vozidlo pěchoty i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Ruská taktika obrněných útoků proti obranným pozicím s sebou přináší veliké ztráty, takže se ruští vojáci pokouší nějakým způsobem chránit. Nejčastěji k tomu využijí různé zábrany proti dronům, což je dnes asi největší nebezpečí. Ty sice mohou v některých případech pomoci, ale ukazuje se, že proti jiným zbraním jsou bezmocné a často mohou dokonce zhoršit bojové vlastnosti obrněné techniky. Ani masivní útok pak nemusí být úspěšný.

Ztráta 11 obrněnců během 1 útoku

Větší útok z velké části upravené techniky můžete vidět i na videu pod článkem. MilIn uvádí, že během něj ruská armáda ztratila celkem 11 obrněných vozidel – z toho byly 4 tanky, 1 odtahové vozidlo, a zbytek pravděpodobně bojová vozidla pěchoty. Přesné typy techniky je velmi těžké určit právě kvůli úpravám chránícím proti dronům, jelikož zakrývají velké části vozidel do jakýchsi klecí; tanky často dokonce vypadají jako obrněné želvy.

Na záběrech je vidět, že vozidla sice mohou být chráněna proti dronům, ale v některých případech je i tak dokáží bezpilotní letouny zničit. Když to ovšem možné není, nastupují například protitankové miny, řízené protitankové střely a dělostřelecká palba. Záběry dokazují, že byla použitá i kazetová munice, která je velmi účinná, jelikož dokáže likvidovat pěchotu i obrněné cíle. Ovšem když i přesto nějací pěšáci zbyli, postaraly se o ně drony shazující mikropumy, často s cílem dorazit i zraněné ruské vojáky. Na záběrech je vidět i hořící muž.

Ani želví tank rozhodně není nezničitelný

Minimálně dva ze zničených tanků byly takzvané želví tanky, což je označení pro obrněnce téměř ze všech stran pokryté oplechováním a různými sítěmi, aby tak byl chráněny proti dronům, a jeden z těchto tanků měl dokonce před sebou válec na zneškodňování min. Ukazuje se ale, že tyto tanky určitě nejsou nezranitelné; NewsWeek uvádí, že je může zničit třeba cílená palba, a samozřejmě také miny. Podobně upravený tank má i značně snížené možnosti boje, neboť z něj osádka téměř nikam nevidí a neotočí věží s kanonem.

Tank T-72B

Video: zabalit ruský tank do „želvího krunýře“ může dávat pro zvýšení ochrany smysl, zároveň ho to však vyřazuje z boje

Zničenými bojovými vozidly pěchoty pak s největší pravděpodobností byly sovětské BMP-1 a BMP-2, čemuž napovídá jejich silueta na záběrech. WeaponSystems uvádí, že starší BMP-1 bylo do výzbroje zařazeno v roce 1966, novější BMP-2 pak v roce 1980. Nejsnadnějším způsobem, jakým je lze rozlišit, je jejich hlavní zbraň – starší vozidlo má bezzákluzový kanon ráže 73 milimetrů, zatímco novější rychlopalný kanon ráže 30 milimetrů. Kromě tříčlenné obsluhy je ve vozidlech místo pro 8 nebo 7 členů výsadku, a dokonce mohou plavat.

Jak účinná je podle vás ochrana proti dronům z videa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články