Další sestřel moderního Su-34. Ztráty ruské armády na Ukrajině narůstají, přichází o moderní letadla, tanky i obrněné transportéry.

Současné války probíhají doslova v přímém přenosu. Ačkoli není možné se dopočítat celkových ztrát, o mnohých se ví, protože se objevují na sociálních sítích.

i Zdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

I když již zhruba před měsícem ruská armáda na Ukrajině změnila taktiku a útoky začala soustředit jen na Donbas, stále se jí dle všeho nedaří. Podle zpráv z ukrajinských zdrojů a západních rozvědek postoupila na některých místech v jednotkách kilometrů, jinde naopak pozice ztratila. Také narůstají její ztráty. Podle informací z ukrajinské armády, ale také nejnovějších fotografií a videí na sociálních sítích, ztrácí ve velkém moderní letadla či obrněnou techniku.

Mrtvých a zraněných jsou desetitisíce

Například ve čtvrtek již Ukrajina hlásila, že její ozbrojené síly zabily 28 500 ruských vojáků. Čísla nejde nikde ověřit. Odborníci se shodují, že počet ruských mrtvých bude nejspíše o něco nižší, ale ne významně, spolu se zraněnými, kterých bývá zhruba třikrát více než mrtvých, by se ruské ztráty pohybovaly ve vyšších řádech desítek tisíc. Britská rozvědka také před několika dny oznámila, že útočné síly mají třetinové ztráty, což při nasazení zhruba 200 tisíc vojáků odpovídá.

Podle ukrajinských údajů ruské letectvo ztratilo již 203 letadel. A to včetně těch nejmodernějších. Ve středu u Kupansku v charkovské oblasti měla protiletadlová obrana sestřelit bombardér Su-34. Jde o velmi významný úspěch, protože tyto dvoumístné letouny patří k nejmodernějším v ruském letectvu. Slouží k taktickým úderům a letadla si objednalo i Alžírsko. Rusko během války mohlo přijít již o desetinu těchto svých strojů!

Ukrajinci pak během středy měli zničit dvě desítky různých typů obrněných vozidel. Záběry ze sociálních sítí ukazují, že Rusko přišlo například o tanky i obrněné transportéry. Tanků podle ukrajinské strany mělo ztratit již neuvěřitelných 1 254 a obrněných vozidel přes tři tisíce kusů. A například téměř 600 dělostřeleckých systémů.

Úspěchy slaví i ukrajinské rakety

Jeden z posledních záběrů na sociálních sítí ukazuje například zničení BMP-2. K tomu ukrajinští vojáci nepoužili žádnou ze sofistikovaných západních raket, ale domácí Stugnu-P. To je velmi efektivní zbraň, která je naváděna za pomoci laserového paprsku. Dokáže zasáhnout cíl až na pět kilometrů, což je v oblasti širokých lánů východní Ukrajiny velká výhoda. Těžší typ střely s tandemovou hlavicí zvládne prorazit 1 100 milimetrů RHAe. Stejný systém má na svědomí i BRT-80.

Úspěchy slaví i ukrajinské protitankové miny, které dle zveřejněných záběrů vojáci zahrabávají na cesty nebo v jejich okolí. Pro tanky a další vozidla, která do takového minového pole vjedou, jsou smrtící. Například 25. výsadkové brigádě se takto podařilo dostat ruský tank T-72 a vše zachytil dron. Na minu měl najet v oblasti Charkova moderní ruský obrněný transportér BTR-82.

Záběry ukrajinských sil ukazují i další typ útoků. Například v oblasti Záporoží zničil stojící vozidlo pěchoty jeden z dronů. Dle všeho nešlo o sofistikovaný stroj jako Bayraktar, ale menší typ, který nesl granát či nějaký druh malé pumy, kterou svrhl z výšky. Ukrajinské obsluhy dronů k tomu často používají desítky let staré protitankové granáty, které tak proměnily v novou smrtící zbraň.

Ukrajinci dokonce tvrdí, že vysoké ztráty mají velký dopad na morálku ruských vojáků. Ti údajně čím dál častěji odmítají bojovat. Také se mají množit případy dezerce. V Rusku také bylo zaznamenáno několik útoků na náborové kanceláře, kde se armáda snaží verbovat nové bojovníky. Nedostatek vojáků je nyní jeden z největších ruských problémů.

Jak vysoké jsou podle vás ztráty Rusů na Ukrajině?

Zdroj: DefenceUa

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články