Ruskou výbojnost by mohla klidnit jihokorejská houfnice K9 Thunder také z Rumunska, země ji zoufale potřebuje

NÁZOR: Jihokorejské houfnice K9 Thunder nebo jejich deriváty by mohly stát v první linii v momentě, kdy by se Rusko pokusilo o vojenské vpády do dalších zemí.

Jihokorejská houfnice K9 Thunder i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Korejské republiky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jižní Korea je se svým zbrojním průmyslem na evropském trhu stále úspěšnější, zejména pokud jde o moderní zbraňové systémy. Za zmínku stojí třeba hlavní bojový tank K2 Black Panther, i když bezesporu největší úspěch má společnost Hanwha Defense s houfnicemi na pásovém podvozku K9 Thunder. Ty má ve výzbroji Norsko, Estonsko, Finsko a Polsko, a jejich derivát T-155 Firtina používá Turecko, a Polsko navíc na jejich podvozku vyrábí houfnice AHS Krab. Uvažuje o nich ale i Rumunsko, a není vyloučeno, že zaujmou i další země.

Jihokorejci staví západní zbraně

Zájem o korejské K9 Thunder mezi evropskými zeměmi, ale nejen mezi nimi, není až tak překvapivý. Vedle nich je mimochodem používá také Indie a plánuje je zařadit například Austrálie. Jako významný spojenec Spojených států amerických staví Jižní Korea zbraně podle západních standardů tak, aby byly kompatibilní se západní municí, což platí i pro houfnici ráže 155 mm. Jihokorejský průmysl je schopen aplikovat nejmodernější světové technologie, díky nimž jsou zbraně tak kvalitní a přesné. A především má dostatečné kapacity.

Houfnice K9 Thunder iZdroj fotografie: Ozbrojené síly Jižní Koreje / Creative Commons / CC BY
Kolona houfnic K9 Thunder

V zemích NATO jsou sice určité kapacity na výrobu těžkých samohybných děl také, ale nízké, takže jsou na ně dlouhé čekací doby. Stačí se podívat na smlouvu o houfnicích CAESAR pro českou armádu – podepsána byla v roce 2021, a zbraně přijdou v letech 2024 až 2026. Ale mnohé země jako Rumunsko chtějí posílit své armády rychle a nemohou či nechtějí čekat, a právě jihokorejský průmysl je řešením. Hrozba nebezpečí ze strany Ruska je aktuální.

Rumunský tank TR-85M1

Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu

Někdo by sice mohl namítat, že nikoliv, neboť nemá dostatek prostředků ani na válku na Ukrajině, ale ta ať dopadne jakkoliv, nezabrání největší zemi světa v rozpínavosti. A ve svém okolí má řadu nejspíše mnohem jednodušších cílů, než je právě Ukrajina, ačkoliv i o té si ruští generálové mysleli, že je slabá a nebude klást příliš velký odpor. Obavy vyjádřilo třeba Moldavsko nebo právě Rumunsko, ale i další země. Jižní Korea může přitom zbraně dodat ve velkém počtu, a navíc se nebrání licenční výrobě, takže mohou být zbraně vyráběny i v zemi odběratele.

K9 Thunder dostřelí přes 50 km

S raketově poháněným střelivem dokáže K9 Thunder střílet do vzdálenosti až 40 km, ale existuje i speciální střelivo s dosahem až 52 km. Třeba oproti 60 let staré M109 Paladin, kterou si mimochodem Ukrajinci velmi chválí, to není tak obrovský skok, na frontě se ale počítá každý kilometr, a navíc je jihokorejská houfnice výkonnější i ve všech ostatních směrech.

Za prvních 15 sekund přitom vypálí 3 rány, a dlouhodobá střelba znamená 2 rány za minutu. Zbraň má mít vysokou přesnost a pravděpodobně je schopna používat i západní přesně naváděnou munici jako je M982 Excalibur a další. Houfnice navíc stále prochází modernizacemi a její schopnosti se mají postupně zlepšovat.

Houfnice K9 Thunder, Jižní Korea

Největší dělostřelecká síla v Evropě vzniká v Polsku: to si objednalo stovky jihokorejských houfnic K9 Thunder, přestřílí většinu ruských

V případě střetu s Ruskem by stála třeba proti 2S19 Msta-S a nové 2S35 Koalicija-SV (Koalice). První z nich je v ruské armádě rozšířená a s vylepšeným střelivem je schopna zasahovat cíle do vzdálenosti až 36 km. Má vysokou kadenci, ale horší přesnost než západní zbraně. Koalice je poněkud nová a má být stále ve stádiu zkoušek. Má mít neuvěřitelnou kadenci 16 ran/minuta a se speciálním střelivem dosah až 80 km, ale jde zatím jen o tvrzení ruské strany, svoje opravdové schopnosti reálně nepředvedla, i když podceňovat ji nelze.

Současný stav rumunské armády je navíc poměrně špatný. A to jak do počtu jednotek, tak i techniky, která je beznadějně zastaralá a potřebuje opravdu spíše nahradit, ne pouze modernizovat, ačkoliv by to bylo levnější. Rusko ale donutilo invazí na Ukrajinu mnoho nejenom evropských států, aby se připravovaly na možná budoucí střet. Nicméně, pokud investuje každá země tak masivní prostředky, jako to je vidět třeba v Polsku (berme v poměru k HDP), může to Rusko odstrašit. Nehledě pak na společnou sílu NATO.

Střelba houfnic K9 Thunder

Proč je v Evropě takový zájem o korejskou houfnici K9?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články