Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu

Aktuálně má Rumunsko většinu tanků ještě z 50. let minulého století, jak ale uvedl tamní generál, je nejvyšší čas modernizovat. Zvažovat proto budou několik možností.

Rumunský tank TR-85M1 i Zdroj fotografie: 7th ATC / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině se dotýká v podstatě všech členských zemí NATO, i když některých více. Třeba Polsko už mohutně zbrojí několik měsíců, a pro obměnu arzenálu se rozhodlo také Rumunsko, které hodlá nakoupit zatím neurčitý počet moderních tanků. Chce jimi doplnit své modernizované TR-85M1 „Bizonul“ (Zubr), což jsou rumunské deriváty velmi starých T-55 z 50. let 20. století. Pro rumunskou armádu by tedy znamenalo přijetí nějakých Západních strojů skutečně mnohogenerační kvalitativní skok. Vybírá si přitom z vícero tanků.

Modernizace vychází z naprosté nutnosti

Plány tamního ministerstva obrany nastínil už 1. prosince 2022 u příležitosti přehlídky ke dni nezávislosti generál Constantin Spînu, mluvčí ministerstva národní obrany: „Ve střednědobém a dlouhodobém programu rumunské armády existuje také plán modernizace tankových vojsk. Nemohu jít do podrobností, program je v analýze a do další fáze vstoupí v roce 2023,“ uvedl ve svém prohlášení pro tisk.

Spînu nezastírá, že byla impulzem právě válka v sousední Ukrajině, ale i přítomnost ruské armády v Podněstří, a ke všemu nebezpečí převratu v Moldavsku. Vedle tanků chce přitom Rumunsko modernizovat dělostřelectvo nebo protiletadlovou obranu, a zásadně potřebuje „upgradovat“ také logistiku, která pamatuje ještě dobu diktátora Nicolae Ceaușescua a neudrží krok se současnými nároky. A vlastně i většina rumunských tanků jsou dědictvím právě po něm.

TR-85M1 Bisomul, výstava EXpormil, Bukurešť, 2005 iZdroj fotografie: Public Domain
Tank TR-85M1 Bisomul, výstava EXpormil, Bukurešť, 2005

Neúspěchy provázaný rumunský tank

Kořeny TR-85 sahají do roku 1968, kdy se Bukurešť rozhodla po invazi varšavského paktu do ČSSR k nové koncepci obranného průmyslu, v němž se měla spoléhat sama na sebe. V plánu byla i výroba svých tanků, přechodným typem měl být TR-77, tedy licenční verze sovětského T-55. To ale překazila Moskva, která odmítla prodat plány na tank z 50. let 20. století jako trest za neúčast při invazi. Tím ale Rumuni nedali odradit a spustili bezlicenční výrobu.

A i když byla kvalita výsledných strojů strašná, tanky TR-77 si země udržovala. Na začátku 80. let se například rozhodla k jejich modernizaci, kdy měly být na „novém“ TR-85 i komponenty ze Západu. Třeba motor měl pocházet z německého Leopardu I, zaměřovací systém zase ze Švédska. Jenomže Západní firmy odmítaly s „rudou“ Bukureští spolupracovat, takže od roku 1986 sjížděly z výrobních linek jenom modernizované staré tanky T-55; dostaly třeba lepší odpružení nebo větší věž a silnější kanón. Do roku 1990 přitom vzniklo celkem 632 tanků. 

TR-85M1 Bisonul, přehlídky národního dne nezávislosti, 1. prosince 2009, Bukurešť iZdroj fotografie: Uživatel ovidiu_tudor / Creative Commons / CC BY
TR-85M1 Bisonul, přehlídka národního dne nezávislosti, 1. prosince 2009, Bukurešť

Pod křídly NATO

Když Rumunsko vstoupilo do Severoatlantické aliance, muselo zařadit do výzbroje i lepší tanky. Bukurešť se tehdy rozhodla modernizovat TR-85 na verzi M1 „Bizon“, takže dostalo 56 strojů mezi léty 1999 a 2009 novou převodovku a motor, což zvýšilo maximální rychlost na 60 km/h. Nechybělo však ani přídavné pancéřování, nové řízení palby, nebo systém varování zaměření laserem. Kanón zůstal původní, tedy D-10 ráže 100 mm a teoreticky měl Bizon vyřešit i problém sovětských tanků s nevhodně uloženou municí. Ve službě jsou i nemodernizované stroje.

Jenže i TR-85M1 rychle stárne, nemluvě o jeho starších „soudruzích“, a dnes je hodnocen hůře než modernizované T-62 nasazené Ruskem na Ukrajině. Podle zákulisních zdrojů se do tendru chtějí přihlásit Američané s uznávanými tanky Abrams, ale stejně tak Němci s konkurenčním Leopardem 2, a zájem projevila také Jižní Korea se svým K2 Black Panther, který mimochodem nakupuje v počtu 800 kusů Polsko.

Otázkou také je, o jaké stroje bude mít Bukurešť zájem, ať z hlediska specifikací, tak ceny, protože se rozhodně nejedná o levné stroje. Například nový Abrams M1A2 SEPv3 vyjde na zhruba 330 mililionů Kč, a jelikož není rumunská ekonomika z těch nejsilnějších, může země projevit zájem spíše o starší a levnější varianty. Jiným slovy může do jisté míry upřednostnit kvantitu nad kvalitou, k čemuž se ostatně uchyluje i Rusko, když modernizuje své velmi staré tanky T-62. A právě proti takovým by měly s přehledem stačit i starší Západní stroje.

Jaké tanky by si mělo Rumunsko pořídit?

Zdroj: WPtech
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články