9 pravidel agentů CIA během studené války v Moskvě. V mnohém skvěle poslouží i v běžném životě

Jelikož byla Moskva pro agenty CIA během studené války velice nebezpečným místem, měli zvláštní pravidla a protokoly, které jim zajišťovaly přežití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Špionáž byla v době studené války jednou z hlavních zbraní obou soupeřících stran, Spojených států amerických i Sovětského svazu. Pro agenty však byl pohyb na nepřátelském území velmi nebezpečný a tato práce rozhodně nebyla pro slabé povahy. Kromě železných nervů jim v ní pomáhalo především dodržování pravidel, díky kterým snižovali riziko svého odhalení.

1. Vždy mějte záložní plán

Agenti se řídili pravidlem, že by měli mít vždy a za všech okolností otevřená zadní vrátka. Na takovém místě jako je Moskva se situace mohla změnit každým dnem. Agent tak musel vždy počítat s tím, že podmínky, se kterými počítá při plánování další akce, už nebudou druhý den platit.

2. Vaše setkání, vaše podmínky

Kdykoliv agent plánoval setkání s jiným agentem, přebíral zprávu či realizoval jakoukoliv jinou akci, měl to být on, kdo vybírá místo a určuje pravidla, podle kterých se daná akce uskuteční. V opačném případě nezbývalo nic jiného, než se spolehnout na svůj instinkt.

3. Věřte svému instinktu

Důvěra ve vlastní instinkty byla nutná a vydá za samostatné pravidlo. Pokud agent cítil, že něco není v pořádku, měl ony varovné signály poslechnout. „Šestý smysl“ mohl agentovi zachránit život. Propisovaly se do něj náročný výcvik i zkušenosti, které agent postupně získával.

iZdroj fotografie: Pixabay

4. Nikdy není nic jisté

Dalším důležitým pravidlem bylo pro agenty CIA v Moskvě bylo to, že nikdy nesmí nikdo nic považovat za definitivní. Toto pravidlo se trochu překrývá s pravidlem č. 1, lze jej považovat za jeho rozšíření. Spadá pod něj samozřejmě i prověřené „nikdy nikomu nevěř“. S tím potom souvisí i pravidlo č. 5.

5. Každý je potenciální nepřítel

Agent by měl vždy počítat s možností, že každá osoba, se kterou má co do činění, patří k nepříteli. Rozhodně nešlo o přehnanou opatrnost, nebylo tajemstvím, že alespoň polovina barmanů v lepších moskevských podnicích pracuje pro KGB, stejně jako taxikáři. Nepřátelský agent se ale mohl skrývat i v prodavači zmrzliny.

6. Pořád vás sledují

Americký agent v Moskvě musel předpokládat, že jeho byt je odposloucháván a on sám je sledován. KGB přitom nemusela vždy je sbírat konkrétní informace, velmi často si tímto způsobem obstarávala kompromitující informace, které následně využívala k vydírání.

7. Vždy se chovejte v souladu se svým krytím

Každý agent CIA byl v Moskvě krytí určitým příběhem. Z něj nesměl nikdy vystoupit. Jakákoliv odchylka mohla jeho krytí zničit a upozornit na něj protivníka. Bez ohledu na to, zda agent právě řešil „pracovní“ věci nebo věci soukromé, vždy se musel bezpodmínečně držet své krycí legendy.

iZdroj fotografie: Pixabay

8. Neupozorňujte na sebe a neprovokujte

I zdánlivá hloupost jako nezastavení na značce STOP může k agentovi přilákat nežádoucí pozornost. Agent tak musel (nejen kvůli tomuto pravidlu) zůstat neustále ve střehu a ani na chvíli nepovolit v pozornosti. Sebemenší chyba mohla být fatální, bez ohledu na to, zda souvisela s vlastní špionážní činností nebo ne.

9. Vytvořte v protivníkovi pocit bezstarostnosti

Opět v souladu s předchozím bodem se agent musel snažit o to, aby jeho protivník uvěřil, že se špionáží nemá naprosto nic společného. Nejde o to, aby vás nechytil přímo při „činu“, jde o to ukolébat jej natolik, že poleví v pozornosti a začne dělat chyby.

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články