Jak funguje nával adrenalinu a jaký dopad má na vaše chování? V kombinaci s endorfiny z vás vytvoří superhrdinu

Adrenalin vylučuje dřeň nadledvin a je to hormon, který připravuje tělo na obtížný výkon. Je také základním hormonem pro všechny stresové reakce člověka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Internet je plný příběhů i možnostech adrenalinu a populární filmy jsou zase plné vědců, kteří se ho snaží syntetizovat a vylepšit. V těchto snímcích pak lidé získají obrovskou sílu, protože ho najednou vylučují výrazné množství. Při jakékoli extrémní zátěži začnou nadledvinky vylučovat tento cenný hormon, známý také jako epinefrin. Jak jeho efekt na naše tělo vlastně vypadá a vycházejí scifi filmy z trochu reálného základu?

Sport, hněv i ohrožení života

Veškeré záchvaty a výbuchy obrovské síly nebo rychlosti začínají, kdykoli organismus podstupuje výraznou aktivitu. Žlázy uvolní adrenalin do krevního řečiště a do svalů se dostane příval kyslíku. Právě tento impuls dodá tělu onu neuvěřitelnou sílu a také téměř nadlidskou vytrvalost. Síla tohoto typu stojí za tím, že v případě skutečné potřeby zvedne člověk i několik víc jak stovku kilogramů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Poté, co na kyslík velmi bohatá krev opustí svaly, musí se vrátit do plic pro novou dávku. Z toho plyne, že při takovém vypětí člověk nevyhnutelně dýchá mnohem rychleji a prudčeji. Ačkoli to vypadá, že máme vlastně kdykoli dostupné extrémní zesílení, naše vlastní tělo nás před jeho používáním chrání. Aspoň do té doby, než dojde na skutečně závažnou situaci. Příliv adrenalinu je totiž extrémní zátěž a může způsobit i vážná zranění.

Kombinace s endorfinem, který tlumí bolest

Během masivního příkonu adrenalinu, který z nás dělá skoro superhrdiny, znecitliví endorfiny jakékoli naše vnímání bolesti. Z toho důvodu dávají perfektní smysl veškeré příběhy vojáků, kteří byli postřeleni a ani si svého zranění nevšimli. Pro organismus je tohle dočasné posílení spolu s odolností na vnější vlivy vždycky velmi vyčerpávající. A opakované umělé navození by nevyhnutelně vedlo ke zraněním a nejspíš i smrti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Univerzita v Tokiu provedla studii ohledně toho, jak moc vlastně dokáže adrenalin konkrétního člověka posílit. Se začátkem pokusu vědec vystřelil do vzduchu, což zvýšilo sílu účastníků o 10 %. To je masivní nárůst výkonu během velmi krátkého času. Nejde o komiksovou supersílu, i tak je to ale úžasné. Naše tělo je studnicí možností, které se dají využít, pokud to situace vyžaduje. A když se něčemu brání, nejspíš je pro to důvod.

Zranili jste se někdy, aniž jste si to uvědomili?

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články