Jak vypadá cvičení záloh AČR, a kdo se (ne)může stát součástí: armáda se netají, že by počty záložníků ráda navýšila

K obraně České republiky není důležitá jenom profesionální armáda, ale i aktivní zálohy, které jí dokáží sekundovat. Zdaleka jich ovšem není dostatek.

Výcvik aktivních záloh AČR i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

České republika při obraně spoléhá (stejně jako jiné země) na profesionální armádu, ale jenom ta by v případě nutnosti nepostačovala. Důležité jsou i takzvaní rezervisté, které v České republice tvoří Aktivní zálohy Armády České republiky. Jde o vycvičené muže a ženy, jimž se dostává pravidelných cvičení, ačkoliv nejde o vojáky z povolání. Mají svoje civilní profese, ale zároveň se věnují tomu, aby byli připraveni pomoci s obranou vlasti.

Členství v aktivních zálohách má podmínky

Pokud se někdo chce stát příslušníkem aktivních záloh, může se přihlásit buď on-line nebo se dostavit do jednoho ze 13 rekrutačních středisek Armády České republiky, uvádí aktivní zálohy na svých stránkách. Členem se může stát každý občan ČR ve věku od 18 do 60 let, musí být trestně bezúhonný, nepodporovat žádné extrémistické hnutí a samozřejmě musí být dostatečně tělesně zdatný, aby službu se zbraní v ruce zvládl.

Zdravotní příprava členů aktivních záloh iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Zdravotní příprava členů aktivních záloh

Když je zájemce do aktivních záloh přijat, musí absolvovat základní kurz vojáka v délce 4 týdnů, který se koná na Vojenské akademii ve Vyškově – většinou jsou během roku konány 4 kurzy. Během nich členové aktivních záloh projdou intenzivním teoretickým i praktickým cvičením, uvádí akademie na stránkách, přičemž jsou adepti vystaveni zvýšenému fyzickému i psychickému zatížení, což je má připravit na budoucí úlohy a otestovat, zda jsou schopni je plnit. Výcvik se netýká toho, kdo již dříve profesionálním vojákem byl.

Motivací může být pro záložníky i odměna

Členové aktivních záloh musí na několik týdnů v roce na cvičení v jednotce, v současné době jich je po Česku 56 a mají různá zaměření. Zaměstnavatel povinen člena aktivních záloh na výcvik uvolnit, přičemž členové aktivních záloh dostávají finanční příspěvek, což jim má kompenzovat jejich službu a zároveň motivovat občany České republiky, aby se do záloh hlásili. Členové aktivních záloh pak mohou dokonce sloužit i v zahraničí misích.

Český voják

Akce AČR „Vojákem na zkoušku“ pro veřejnost: vojákem se mohl stát na chvíli kdokoliv, plat a benefity jsou navíc zajímavé

Wikipedia uvádí, že se aktivní zálohy dělí na teritoriální pěší roty, jednotky u jednotlivých útvarů Armády České republiky, vojenské policie, hradní stráže a vojenského zpravodajství, a další členové záloh mohou sloužit i na štábech a velitelstvích. V současnosti mají aktivní zálohy necelých 4 500 členů a armáda se netají snahou jejich počet navýšit, protože současný stav je vzhledem k bezpečnostní situaci nedostatečný.

Za jak důležité považujete aktivní zálohy, a jaké by měly být jejich počty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články