Akce AČR „Vojákem na zkoušku“ pro veřejnost: vojákem se mohl stát na chvíli kdokoliv, plat a benefity jsou navíc zajímavé

NÁZOR: Česká armáda se dlouhodobě potýká s nedostatkem vojáků, a jejich počet chce navyšovat. Nové rekruty se snaží nalákat i předváděním vojenského řemesla.

Český voják i Zdroj fotografie: 7th Army Training Command / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
                   

Jak náročné je být profesionálním vojákem si mohli zájemci vyzkoušet na akci „Vojákem na zkoušku“, kterou pořádal 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic. Dobrovolníci si v průběhu dne „osahali“ běžné činnosti vojáka, ale také speciality jako jízdu v pásovém voze, simulaci sestřelení nepřátelského letounu v trenažeru, základy sebeobrany, kontaktního boje a první pomoci. To vše pod dohledem zkušených instruktorů z řad místních profesionálů. Akce proběhla v pátek 13. října 2023 a jejím cílem akce bylo přiblížit zájemcům vojenské řemeslo.

Manipulace s jeřábem i rozebírání protiletadlového systému

Jelikož pořádali akci strakoničtí „protiletadlovci“, bylo jasné, že se budou zájemci pohybovat hlavně kolem protiletadlové techniky. Adepti si mohli vyzkoušet střelbu na nepřátelský letoun v trenažéru protiletadlového kompletu RBS-70, nebo třeba rozebrání, přenos a opětovné zkompletování skutečného protiletadlového kompletu RBS-70, vojenský dril, taktiku, manipulaci se zbraní a hlídkování v určených oblastech.

Velkým úspěchem byla také simulace přepadení hlídkujících vojáků a následné stažení se do bezpečného prostoru. Instruktoři přitom adepty nijak nešetřili. Vzduchem létaly dýmovnice, ozýval se řev účinkujících vojáků, a po okolí se nesla staccata střelby ze slepých nábojů, jimiž instruktoři umocnili dramatickou atmosféru. Akce měla už posedné veliký úspěch a vojáci doufali že jim přinese co nejvíce nových kolegů – ostatně zaznamenali velký ohlas i mezi zájemci mladých lidí do 30 let, což představuje ideální věk pro vstup k ozbrojeným silám.

Armáda láká na benefity a peníze

Česká armáda se snaží už nějakou dobu nalákat nové vojáky také na poměrně slušné finanční ohodnocení. To se odvíjí od tabulkového řádu, podle něhož je průměrný plat vojáka 50 447 hrubého. Ovšem kromě základního platu, který závisí na hodnosti vojáka, k němu náleží ještě celá řada příplatků a benefitů. Například svobodník má přitom základní plat bez bonusů 30 310 Kč, četař 33 630 Kč, kapitán pak 57 300 Kč, plukovník 86 150 Kč, a pokud budete mít štěstí a stanete se armádním generálem, je to dokonce 143 850 Kč, uvádí AČR.

Hodnosti Armády ČR

Znáte všechny současné hodnosti Armády České republiky? Některé jsou jiné než na „vojně“, byly totiž přizpůsobeny standardům NATO

Různé bonusy a benefity jsou potom samostatnou kapitolou. Pro mnoho zájemců je asi nejlákavější nástupní bonus, a to až 250 000 Kč, pakliže u armády odslouží první dva roky. Dále jsou v nabídce příspěvky na různá pojištění, odsloužená léta, dojíždění do práce, příplatky za zahraniční angažmá, vynikající službu, a samozřejmě po 15 odsloužených letech také výsluha. Armáda určitě neplatí špatně a jde o velmi stabilní a pestré zaměstnání.

Galerie

Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií

Lákalo by vás stát se profesionálním vojákem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články