Pandemie odeznívá a armáda obnovuje prezenční výcvik aktivní zálohy. Prázdniny skončily, jde se makat

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky rozhodl o obnově prezenčního výcviku jednotek aktivní zálohy. První povolávací rozkazy vojáci aktivní zálohy obdrží už v těchto dnech tak, aby v průběhu června postupně začal jejich praktický výcvik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Během výcviku jednotek aktivní zálohy budou stále platná přísná hygienická opatření, která jsou zavedená v armádě. Ta ale neovlivní kvalitu a intenzitu výcviku,“ komentuje zahájení praktického výcviku ředitel plánovací sekce MO brigádní generál Miloslav Lafek. Ten také na tiskové konferenci zdůraznil, že pro účast bude povinný negativní test na covid-19 ještě před nástupem na cvičiště.

iZdroj fotografie: Armáda ČR

Během výcviku budou záložníci nosit ochranné pomůcky a budou rozdělováni po menších skupinkách. První podstoupí výcvik v těchto podmínkách pěší rota AZ při Krajském vojenském velitelství Olomouc, a jednotka AZ 72 mechanizovaného praporu ve Vojenském újezdu Libavá.

Jak to tedy bude probíhat?

Na tiskové konferenci bylo také řečeno: „Chceme dohnat deficit, který byl způsoben dočasným přerušením výcviku jednotek aktivní zálohy v předešlém období,“ komentuje rozhodnutí zástupce velitele teritoriálních sil plukovník Jaroslav Hrabec. Záložníci jsou více jak 14 měsíců bez praktického výcviku. „To je nejen demotivující, ale také pro nás kritické kvůli připravenosti těchto jednotek,“ dodává.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Zatímco v loňském roce byl výcvik profesionálů omezen jen na nezbytně nutné minimum, téměř všichni záložníci absolvovali pouze e-learningový výcvik. Online příprava záložníkům umožnila doplnění teoretických znalostí, což určitě považujeme za pozitivní. „Nyní je nutný praktický výcvik a to co nejdříve. Počítáme ale také s variantou, že v případě opětovného zhoršení epidemiologické situace budeme muset opět přejít do on-linové verze.“

„Na navazující výuce spolupracujeme s Univerzitou obrany a Velitelstvím výcviku – Vojenskou akademií Vyškov,“ doplňuje generál Lafek. Další informace o výcviku a hygienických opatřeních budou průběžně sdělovány cestou příslušných krajských vojenských velitelství.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články