Zahájení mezinárodního cvičení protivzdušné obrany Ramstein Legacy 2022: České jednotky se představí se systémy 2K12 KUB a RBS-70

Cvičení se zúčastní vojáci z více než 16 aliančních zemí. České jednotky, včetně vojáků na zahraniční misi v Litvě, zamíří do Polska a Lotyšska.

i Zdroj fotografie: Armáda ČR
                   

Největší alianční cvičení pozemní protivzdušné obrany – Ramstein Legacy 2022. Přesně to čeká v příštích týdnech přes čtyři tisíce vojáků, jež budou v pobaltských státech, včetně sousedního Polska, secvičovat v rámci NATO společnou ochranu vzdušného prostoru. Na náročném cvičení, které vypukne již v pondělí 30. května, budou českou armádu zastupovat hned dvě jednotky, obě ze strakonické základny 25. protiletadlového raketového pluku. Cvičit budou se dvěma různými raketovými systémy.

Poslední přezkoušení před zahájením  

Jednotka zastupující českou armádu v Polsku bude vyzbrojená protiletadlovým raketovým systémem 2K12 KUB. Zatímco jednotka mířící do Lotyšska, která je mimo jiné již čtyři měsíce na zahraniční misi v Pobaltí, se představí s protiletadlovými systémy RBS-70. Obě jednotky trávily poslední týdny přípravami, včetně důkladných závěrečných kontrol zbraňových systémů, spojovacích prostředků a veškeré potřebné techniky.

„Jedná se již o druhou jednotku, kterou jsme vyčlenili ve prospěch alianční mise předsunuté přítomnosti a jejímž úkolem je zabezpečovat pozemní protivzdušnou obranu mezinárodnímu bojovému uskupení, jež působí na území Litvy. Naši vojáci tak získávají důležité zkušenosti, které uplatní mimo jiné i při rozvoji a modernizaci vojska pozemní protivzdušné obrany,“ nastínil velitel 25. protiletadlového raketového pluku plukovník Luděk Teger. 

Zveřejnil(a) 25. protiletadlový raketový pluk „Tobrucký“ dne Čtvrtek 26. května 2022

Vyjma již zmiňovaných jednotek ze Strakonic se mezinárodního cvičení zúčastní také příslušníci velitelství Vzdušných sil a 26. pluku velení, řízení a průzkumu ze základny v Brandýse nad Labem. Ti budou působit jako zástupci AČR v mezinárodním řídícím štábu. Dále by měl na cvičení dorazit také český zástupce z aliančního specializovaného „Centre od Excellence“ pro protivzdušnou a protiraketovou obranu zemí NATO, jenž se nachází na Krétě. 

Cvičení umožní českým vojákům oprášit staré i získat nové informace potřebné pro výcvik a přípravu vojáků jak proti hrozbám současným, tak i těm budoucím. Samozřejmě nejvíce budou z výcviku benefitovat mladí plukovníci, kteří dostanou jedinečnou šanci načerpat v rámci náročného cvičení cenné zkušenosti.  

Vojáky čekají náročné týdny  

Hlavní náplní cvičení budou bojové střelby, na které se čeští vojáci intenzivně připravovali již několik měsíců. Samozřejmě účast na cvičení není garantována jen tak, vojáci musí své schopnosti prokázat hned během několika prověrek. Poslední takovou prověrku podstoupila jednotka obsluhující systém 2K12 KUB na vojenském letišti v Bechyni. Stejně jako cvičení, které vojáky čeká, ani samotná přezkoušení nejsou zrovna procházkou růžovým sadem. Vojáci musí dokázat, že svou techniku mají zvládnutou naprosto dokonale. 

Zveřejnil(a) 25. protiletadlový raketový pluk „Tobrucký“ dne Čtvrtek 26. května 2022

A to nejen samotnou obsluhu systému. Zvládat totiž musí i opravy drobných závad či jiné nečekané situace, jež by mohly na ostrém bojišti nastat. Je však jasné, že hlavní pozornost směřovala během prověrek ke schopnosti vojáků zachytit, identifikovat a zlikvidovat určené vzdušné cíle. Útoky byly přitom simulovány pomocí vrtulníků a bojových letounů z 21. základny taktického letectva a 22. základny vrtulníkového letectva.  

Jednotky se přesouvají do Lotyšska 

Nácvik bojových střeleb samozřejmě neminul ani vojáky nacházející se na zahraniční misi v Litvě. V podstatě po celou dobu mise podstupovali vojáci různé prověrky a přezkoušení, na základě jejichž výsledků byli pro jednotlivé úlohy cvičení Ramstein Legacy 2022 vybráni ti nejschopnější střelci-operátoři.

Zveřejnil(a) 25. protiletadlový raketový pluk „Tobrucký“ dne Čtvrtek 26. května 2022

Praktické části prověrek se přitom skládaly zejména ze splnění časových norem pro rozložení, složení či přebití protiletadlového raketového kompletu RBS-70. A samozřejmě rovněž ze zachytávání simulovaných cílů. Pro účast na cvičení Ramstein Legacy 2022 se vojáci obsluhující komplet RBS-70 musí přesunout z Litvy na území Lotyšska.

Přičemž mezinárodní cvičení i přesun jednotek samozřejmě probíhají v souladu s usneseními a úkoly, které české jednotky plní v rámci předsunuté přítomnosti NATO v Pobaltí. „Během čtyř měsíců prošli naši vojáci zde v Litvě náročným výcvikem a prokázali své vysoké kvality. Pevně věřím, že úkol zvládnou,“ uvedl zástupce velitele palebné baterie.

Jak si podle vás povedou čeští vojáci na cvičení Ramstein Legacy 2022?

Zdroj: AČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články