Výcvik Ukrajinců na Libavé: čeští vojáci je učí, jak co nejlépe dobýt zákopy ruské obranné linie, boj si navíc sami vyzkoušeli

NÁZOR: Česká armáda je zapojena do výcviku ukrajinských vojáků poměrně intenzivně, a na jejich žádost zbudovala věrné simulované bojiště se zákopy.

Výcvik boje v zákopu i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Chce-li ukrajinská armáda v boji proti ruským okupantům uspět, musí mj. dobýt sofistikované a rozsáhlé zákopové linie. Ruští vojáci je vybudovali podél celé fronty a hlavně na jihu Ukrajiny, a relativně úspěšně se v nich pokusům o ukrajinskou ofenzivu brání. Umění bojovat v zákopech a úspěšně je obsadit je proto i součástí tréninku, který česká armáda poskytuje ukrajinským kolegům v rámci spojenecké pomoci.

Boj v zákopech je velmi specifický

Boj v zákopové linii je velice obtížný. Před zákopy většinou bývají překážky, v případě Ukrajiny jsou to minová pole a protitankové bariéry bránící nasazení těžké techniky. I po jejich překonání však na vojáky čeká těžký boj v samotných zákopech, kde je jen minimum prostoru, a za každým záhybem může čekat nepřítel. Taktika úspěšného boje je zde velice složitá a zároveň náročná na psychiku – mají-li proto vojáci uspět, musí mít vše pečlivě zažité.

V Libavé se vojenští řidiči účastnili speciálního výcviku, který je má připravit na nejtěžší situace

I proto 72. mechanizovaný prapor, který má na starosti výcvik ukrajinských vojáků v prostoru Libavé, podle tiskové zprávy českého ministerstva obrany postavil maketu zákopového systému. Na žádost ukrajinské strany se přitom co nejvíce podobá ruským zákopům na Ukrajině. Jsou přitom zbudovány tak, aby umožňovaly vojákům bezpečně cvičit, a to i za použití ostré střelby z ručních zbraní, a rovněž umožňují trénovat i hod granátem.

Palba minometů PRAM iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Palba minometů PRAM

Zákopy si dokonce vyzkoušeli i sami čeští vojáci – podle dostupných obrazových materiálů při tom nasadili i samohybné minomety PRAM. Jde o zbraň ráže 120 milimetrů postavenou na podvozku bojového vozidla pěchoty BVP-2, a na její obsluhu je potřeba čtyřčlenná osádka. Minomet dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti 8 kilometrů a v první minutě vystřelit až 20 ran. Uvnitř vozidla má pak osádka k dispozici zásobu 80 granátů.

Během výcviku jsou používány i drony

Ukrajinští vojáci trénovali tak, aby byla situace dobývání zákopu co nejvíce podobná realitě. V první fázi museli nejdříve pečlivě zmapovat zákopový systém, což dostal za úkol průzkum, jehož součástí byli i operátoři průzkumných dronů. Ženijní jednotky díky tomu mohly udělat průchody v bariérách, a pak následovala minometná palba na postavení protivzdušné obrany, což umožnilo zaútočit také ze vzduchu, a následně minomety spustily palbu přímo na zákopy.

Tank M1A2 Abrams

22 týdnů, tak dlouho trvá velmi zkrácený výcvik Ukrajinců pro tanky Abrams: odborníci z nich nebudou, ale zvládnou bojovat

Tyto údery musely být načasované tak, aby držely obránce linie v zákopech po dobu, kdy se přibližoval úderný tým, ale zároveň jeho členy nezranily. Poté mohli vojáci zaútočit přímo na zákop za použití ručních zbraní a granátů. Jejich postup a činnost nepřítele sledoval celou dobu průzkumný dron, což je velice důležité, aby měli přehled o situaci a nepřítel jim nepřipravil překvapení, které by mohlo úspěšnému dobytí pozice zabránit.

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Nakolik se může výcvik v ČR přiblížit realitě na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články