22 týdnů, tak dlouho trvá velmi zkrácený výcvik Ukrajinců pro tanky Abrams: odborníci z nich nebudou, ale zvládnou bojovat

Že Ukrajina dostane silné Západní tanky jí výhru automaticky nezajistí, stejně tak (nebo i více) bude záležet na osádkách. Jenom výcvik na Abrams zabere skoro půl roku.

Tank M1A2 Abrams i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Tanky jako americké M1A2 Abrams, německé Leopard 2, ale i další slíbené Západem na pomoc Ukrajině, bezesporu dají vojákům napadené země nové možnosti a umožní jim, aby se plnohodnotně postavili ruským protějškům. Ale nejspíše ne tak brzy, jak si někteří lidé myslí, a zřejmě ani ne v takové kvalitě. Dodání takových zbraní ze Západu s sebou totiž nese i celou řadu problémů, třeba že se je musí ukrajinští tankisté naučit ovládat a správným způsobem používat. Mnozí experti se shodují, že to určitě není otázka dnů nebo pár týdnů, ale spíše měsíců.

Západní tanky jsou mnohem těžší než sovětské

Ukrajinští tankisté mají bezesporu řadu zkušeností, a to i praktických přímo z bojů, což může být pro používaní nových strojů určité výhoda, i když rovněž velký handicap. Západní tanky jako je Abrams a Leopard 2 jsou totiž od sovětských jako T-64 a T-72, které Ukrajina používá v nejvyšších počtech, v mnohém odlišné. Například onen americký ve verzi A2 má hmotnost kolem 70 tun, kdežto T-64 jenom 38 tun, což je značný rozdíl. Sovětské tanky pak mají zásadně 3člennou osádku, kdežto Západní vyžadují v drtivé většině případů o vojáka navíc.

Jak bude takový výcvik vypadat lze odvodit od některých standardů, i když není pochyb tom, že se ho instruktoři budou snažit zrychlit. Ovšem jenom základní výcvik na americké tanky Abrams trvá 22 týdnů, a na skutečného odborníka se musí voják vzdělávat a trénovat rok. Mnohé se přitom nebudou muset ukrajinské osádky učit, ale například s pozicí nabíječe nemají vůbec žádné zkušenosti. Nejde přitom jenom o to, naučit se do dělové hlavně vkládat munici, ale celá osádka se musí se systémem sžít a velitel jí správně velet.

Třeba na britský Challener 2 již výcvik začal někdy počátkem února a trvat má kratší dobu, možná jenom 6 až 8 týdnů, což je oproti americkým alternativám mnohem méně, ale Ukrajina by v nejlepším případě potřebovala mít silné Západní tanky schopné akce ihned. Vzhledem k nadcházející rasputici (území Ukrajiny a Ruska se přemění v extrémně blátivé až bažinaté) má sice ještě nějaký čas, jenomže třeba americké Abramsy musí nejdříve projít rozsáhlými opravami, takže jich Ukrajina nemusí dostat zavčasu dostatek.

Tank M1A1 Abrams iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Americký tank M1A1 Abrams

Ačkoliv je americký tank těžší, musí si osádky zvyknout, že je také o něco rychlejší, neboť dosahuje až 70 km v hodině, kdežto většina sovětských strojů o deset kilometrů méně. Má pochopitelně i jiné přístrojové vybavení a vyžaduje odlišné nasazení a využití. Mnohé vlastností tanků ale dají ukrajinským tankistům naopak výhodu, jde například o lepší systém řízení palby, stabilizaci děla, delší dohled apod. Pokud si ale osádka výhody neosvojí, nebude v noci schopna bojovat s ruskými tanky tak efektivně. A často to bude vyžadovat opustit léta zažitou praxi ze starých strojů.

Bez údržby Západní tanky ani nevyjedou

Zvládnout ovládání obrněnců nebude jediné, co si musí ukrajinská armáda osvojit. Důležité bude rovněž zajistit přípravu tanku a jeho údržbu. Jenom pro představu: aby mohl americký Abrams působit hodinu na bojišti, potřebuje zhruba tříhodinovou přípravu. Což je nejen úkolem osádky, ale i techniků, kteří budou potřebovat nejenom výcvik, ale i speciální nástroje a náhradní díly, munici a další vybavení. Ukrajina pak bude muset mít i servisní střediska pro vykonávání velkých oprav.

Otázkou ale je, zda budou přímo na Ukrajině nebo za jejími hranicemi, což by bylo bezpečnější, i když časově náročnější. Výše popsané však nebude zdaleka jedinou překážkou, Ukrajina má totiž dostat minimálně 3 typy tanků, a například u Leopardů 2 půjde ke všemu o vícero odlišných verzí. To vše bude vyžadovat stálé zásoby náhradních dílů i různě proškolené techniky.

V opačném případě by se mohlo stát, že bude efektivita nových zbraní jenom zlomkem jejich skutečných schopností. Prozatím se ale může Ukrajina spolehnout alespoň na polskou pomoc, která zahrnuje i modernizované tanky PT-91 Twardy, které přímo vychází ze sovětského obrněnce, a pro osádku to tedy znamená jenom minimum učení se.

Výcvik na tanku M1A2 Abrams

Kdy si myslíte, že Ukrajina nasadí nové tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články