Luxusní večeře v divočině už jen tak neuplave. Postačí jednoduchá past na ryby z PET lahve

Když přijde na různé vychytávky nebo hacky, jsou plasty velmi vděčný materiál. Přečtěte si, jak vyrobit past na ryby z jedné PET lahve.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná si říkáte, že bychom měli začít psát i o něčem jiném, než jak využít prázdné PET lahve na sto způsobů. Ovšem není na druhou stranu skvělé, že tento potenciální odpad má tolik možností upcyklace? Upcyklace je opětovné využití odpadu, který používáte s jiným účelem než s tím, pro který byl na začátku určený. V případě PET lahve, která byla určená pro uchovávání a přenos tekutin, je upcyklací například zmíněné využití jako pasti na ryby. Níže si můžete přečíst, jak na to.

Rybaření s PET lahví?

Ano, je to možné. S využitím PET lahve se dá opravdu rybařit. Pokud použijete dvoulitrovou lahev, nachytáte si spoustu menších ryb. Jestliže byste měli spadeno na větší kořist, museli byste použít i větší lahev – třeba barel na vodu, který znáte z kanceláří. Ale kdo nosí s sebou do terénu barel? Pro naše účely plně postačí avizovaná dvoulitrová lahev.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dva indové s tradičními pastmi na ryby – tzv. vrši

Princip fungování pasti je velmi jednoduchý. Vychází z tradičních pastí, tzv. vrší. Vrš je válcovitý nebo kuželovitý košík z proutí s trychtýřovitým vstupem. Do řeky se vkládá tak, aby byl vstup otočený proti směru toku. Ryba, která je nesená proudem, do pasti vpluje, ale ven se nedostane, protože jí proud jednoduše nepustí ven. Vrše se k rybolovu používají již od mezolitu (10 000 před n. l. – 8 000 před n. l.).

Výroba do dvou minut

Na výrobu pasti nepotřebujete nic kromě PET lahve, kousku provázku a nože. Lahvi v prvním kroku seřízněte hrdlo. Dejte si pozor, abyste ho seřízli až v části, kdy je jeho průměr stejný jako průměr zbytku lahve. Pokud máte stále nasazený uzávěr, odšroubujte ho. Odříznuté hrdlo otočte tak, aby ústí směřovalo dovnitř druhého kusu PET lahve. Obě části zarovnejte tak, aby jejich okraje lícovaly, proděravte je a pevně svažte provázkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na obrázku jsou současné pasti na ryby, kraby a jiné mořské živočichy. Nejpoužívanějšími materiály jsou plasty, kovy či vlákno

Někdo svazuje lahev po celém obvodu, ale to není nutné. (Přiděláte si akorát práci s následným rozvazováním.) Nyní pomocí nože udělejte menší dírky po celém spodním obvodu vyrobené pasti. Voda bude při vylovení z řeky rychleji odtékat. Do pasti nasypte ještě pár kamínků, abyste ji zatížili a ona nevyplavala. V dalším kroku past vložte do vody tak, aby otevřený konec pasti směřoval proti proudu toku, a čekejte.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články