Snadný trik pro výrobu improvizovaného topení z běžně dostupných věcí, které má každý doma. Výpadek proudu v zimě tak již nikoho nezaskočí

Mít zdroj tepla je naprosto klíčové. Není nic otravnějšího, než trávit očekávané chvíle odpočinku v promrzlé chatce. Naštěstí zkušený chatař a táborník si dovede i v této situaci poradit. Stačí starý květináč, pár svíček a chata je zas útulná.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Naše země oplývá mnoha krásami. Co se týče darů přírody bylo nám skutečně požehnáno. Bohužel to už nelze říct o českém počasí. Pravdou je, že podzim, zima ba i jaro dovedou být v České republice pěkně lezavé. Jak se vypořádat se situací, kdy se po útrapách pracovního týdne celí natěšení vypravíte na chatu, jen abyste zjistili, že nefunguje váš letitý přímotop ? Nezoufejte, improvizované topení můžete vyrobit z obyčejného květináče.

Příprava místa a materiálu

Na tento v zásadě dosti jednoduchý trik není potřeba žádná velká příprava. Stačí, když si uděláte prostor pro umístění improvizovaného topení, vyhrabete pár obyčejných čajových nebo hřbitovních svíček, keramický květináč a cihly. Předem upozorňujeme, že je třeba dbát zvýšené bezpečnosti, rozhodně nepouštějte ke zdroji tepla a ohně malé děti. Povrch na který topidlo umístíte musí být samozřejmě nehořlavý. Stejně tak nelze zaměnit keramický za plastový květináč.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile máte místo připraveno je možné se pustit do samotné výroby. Na dobře zvolené místo umístěte svíčky. Květináč a cihly mějte po ruce. Svíčky zapalte, zapalovač nebo sirky na chatě jistě máte. Jakmile svíčky hoří, položte kolem nich cihly. Cihly rozestavte tak, abyste na ně mohli umístit květináč. Ten by měl kompletně zakrývat svíčky. Během chvilky keramika přijme teplo ze svíček a začne jej vyzařovat do okolí.

Princip fungování

Tento trik funguje díky jednoduchým fyzikálním zákonům. Vzhledem k tomu, že květináč je vyvýšen má plamen svíček dostatek vzduchu pro hoření. Keramika pak díky svým vlastnostem perfektně vyzařuje do okolí teplo. Cihly jsou ideálním podkladem jelikož jsou snadno dostupné a stejně vysoké. Nyní vás již vyřazená kamna nevyvedou z míry.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při následné likvidaci tohoto provizorního topení dávejte pozor na to, že keramika může být dost horká. Použijte tedy pracovní rukavice a nesahejte na květináč holou rukou. Po celou dobu, kdy budou svíčky hořet, a poté ještě dokud nevychladne keramika mějte připravenou vodu pro hašení případného požáru.

Zdroj: SkilledSurvival

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články