Rozsáhlé vojenské cvičení v Estonsku bylo i vzkazem Rusku: „Nejezděte sem!“ Účastnila se ho také AČR

Kdyby chtělo Rusko zaútočit na člena Severoatlantické aliance, je nejpravděpodobnějším cílem Estonsko. Musí být proto dobře připraveno.

Vojáci při cvičení Spring Storm 2024 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Estonska
                   

Již jenom pohled na mapu napovídá, že pokud by Ruská federace chtěla zahájit vojenské akce proti nějakému členovi Severoatlantické aliance, bylo by to nejspíše Estonsko. Leží na tom nejvýchodnějším okraji alianční zóny, a i když se jeho postavení zlepšilo po vstupu Finska, ruská armáda by tam měla snadný přístup. Estonské armádě a jejím spojencům z NATO působícím na estonském území proto nezbývá nic jiného, než se na tuto situaci připravovat.

Síly v Estonsku musí být 100% připravené

Jedná se pochopitelně pouze o scénář „co by kdyby“, ale dnes je asi potřeba počítat úplně se vším. NATO již má v Estonsku rozmístěné svoje síly, které by měly s obranou země v případě napadení pomoci. Musí být ale dobře zkoordinované jak s jednotkami zde dislokovanými, tak i s případnými posilami. Způsob, jak toho dosáhnout, je pořádání velkých cvičení – to letošní je nazvané Spring Storm 2024, tedy Jarní bouře 2024. Bloomberg uvádí, že akce konaní v první polovině května 2024 měla Rusku vyslat jediný vzkaz: „Nejezděte sem.“

Přesun přes vodu při cvičení Spring Storm 2024 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Estonska
Armáda přesouvá náklaďáky přes vodu při cvičení Spring Storm 2024

Cvičení na území Estonska se účastnilo 14 tisíc vojáků, uvádí estonské ministerstvo obrany na svých internetových stránkách, z nichž mělo být 9 tisíc členů estonské armády nebo záložníků, a zbylí vojáci pocházeli ze 14 zemí aliance. Mezi zúčastněnými armádami byla i ta česká, přičemž vojáci nasadili výzbroj od tanků přes bojová vozidla pěchoty, dělostřelectvo a raketomety, až po mostní techniku, a spolupracovali i s bojovými letouny, vrtulníky nebo drony.

V Estonsku jsou i Britové, angažuje se Francie

Kromě estonských ozbrojených sil se má na obraně země v případě napadení podílet také bojové uskupení, v jehož čele stojí Velká Británie. AtlanticCouncil uvádí, že se již v zemi na půlročních misích vystřídalo přes 10 tisíc příslušníků britské armády, ale samozřejmě tam působí i vojáci z jiných zemí – čím dál aktivnější začíná být třeba Francie. V dalších letech by pak měli spojenečtí vojáci v Estonsku dostat větší možnosti v oblasti sledování a zpravodajství, ale rovněž možnosti zásahu na delší vzdálenosti nebo posílení letecké síly.

Jihokorejská válečná loď Yi DDG

Jasný vzkaz pro Kim Čong-una: už rozsáhlé námořní cvičení amerických a jihokorejských vojáků demonstruje jednoznačnou převahu

Rok 2024 je v historii NATO zásadní, protože probíhá největší série cvičení od dob studené války, která má zajistit koordinovanou obranu všech členů; Steadfast Defender 24. Estonská akce je jednou z jejích významných částí, ale zdaleka ne jediná. Série cvičení totiž probíhá během roku od nejsevernějších až po nejjižnější oblasti Evropy spadající pod deštník NATO. Akcí se celkem zúčastní na 90 tisíc vojáků ze všech aliančních zemí při využití všech druhů zbraní.

Záběry ze cvičení Spring Storm 2024

Myslíte, že by Rusko opravdu mohlo na Estonsko nebo jiného člena NATO zaútočit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články