Ukrajinští dělostřelci to s německými houfnicemi PzH 2000 opravdu umí, jak ukazují záběry z výcviku pod patronací EU

Kvalitní dělostřelectvo nedělají jenom moderní zbraně, ale také špičkově vycvičená obsluha. Bez ní je dělo jenom velkou hromadou kovu.

Střelba houfnice PzH 2000 i Zdroj fotografie: 7th Army Training Command / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinská armáda obdržela v posledních více než dvou letech velké množství moderní západní výzbroje, která značně vylepšila její možnosti. Ovšem samotná výzbroj nestačí, bylo nutné na ni přeškolit i samotné vojáky, protože jsou zbraně často velmi odlišné od sovětských nebo podobných systémů v minulosti na Ukrajině užívaných. Týká se to například i dělostřeleckých systémů, jichž Ukrajinci dostali hned několik typů, včetně PzH 2000.

Výcvik na PzH 2000 probíhá pod patronací EU

Německá PzH 2000 je považována v oblasti dělostřelectva za světovou špičku, ale to s sebou samozřejmě přináší i nutnost umět obsluhovat její moderní systémy, třeba řízení palby. Evropská unie se proto v projektu Vojenská asistenční mise Evropské unie na Ukrajině zavázala vojáky vycvičit, uvádí MilIn. Na videu pod článkem můžete vidět unikátní záběry z výcviku ukrajinských jednotek ve středisku spadajícího pod německý Bundeswehr.

iZdroj fotografie: Litevská armáda
Baterie houfnic PzH 2000

Základy dělostřelby sice zůstávají stejné, jsou hlavně o balistice, ale PzH 2000 je docela složitý stroj. Výhodou pro ukrajinské vojáky je, že má Německo k dispozici speciální trenažéry umožňující realistický výcvik – záběry na videu proto ukazují, jak na nich dělostřelci intenzivně trénují. Následně se mohli vrhnout i na ostrý výcvik se samotnými houfnicemi. Jenom z Německa jich Ukrajina dostala 14 a v následujících letech má dle zdroje výše slíbené i další kusy, případně RCH 155, které používají podobný systém jako PzH 2000.

Houfnice PzH 2000 dostřelí hodně daleko

PzH 2000 je společným dílem německých zbrojovek KMW a Rheinmetall. Vyvinuta byla přitom v druhé polovině 90. let 20. století, uvádí ArmyRecognition, přičemž užívá hlaveň ráže 155 milimetrů o délce 52 ráží vyrobenou tak, aby zajistila vysokou přesnost a dobrý dosah. Se základním střelivem může zasahovat cíle do vzdálenosti až 30 kilometrů, s raketově podporovanou municí pak do více než 50 kilometrů, a testované byly i granáty s ještě větším dosahem. V zásobníku houfnice je munice na 60 ran, kadence má až 10 ran za minutu.

Ukrajina by mohla získat světovou extratřídu pro své dělostřelectvo, houfnice PzH 2000. Výrobci tlačí liknavou německou vládu

Na věži má PzH 2000 fázovaný radar pro měření úsťové rychlosti každého vystřeleného náboje, uvádí Wikipedia, což jí umožňuje velice přesně řídit palbu. Podvozek houfnice je pásový a z velké části shodný s podvozkem německého tanku Leopard 2, díky němuž se může na silnici pohybovat rychlostí až 60 km/h a dojezd má 420 km. K obsluze systému je zapotřebí 5 vojáků, v pancéřované korbě jsou chráněni proti střelbě z ručních zbraní a střepinám.

Výcvik ukrajinských vojáků na PzH 2000

Jak kvalitně budou vycvičení ukrajinští dělostřelci se západními zbraněmi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články