Vojenské a jiné triky pro přežití v přírodě i do běžného života: na ránu cukr, vodu získáte z indiánské studánky, močí se zbavíte bakterií

NÁZOR: Některé triky jsou v armádě oficiální, jiné vymysleli samotní vojáci, a další jsou známy z přežití v přírodě. Alespoň ty základní by měl znát úplně každý.

Přístřešek v přírodě i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Už od počátku vzniku „vojenského řemesla“ si příslušníci snaží usnadnit život kdejakou vychytávkou. Dokonce ve starých záznamech z doby Římské říše lze najít různé návody a triky, jimiž si římští legionáři ulehčovali službu v dalekých krajinách. Dnes už sice není jejich moudrost zcela aktuální, ale soudobí vojáci nejsou o nic méně vynalézaví. Své zkušenosti pak přenáší i do běžného života, díky čemuž předali nejednomu „civilovi“ kdejaké fígle. Následující triky využijete nejenom pro přežití v přírodě, ale i doma na zahradě.

Usnout lze už do 60 sekund

Je známo, že během cvičení ani ostrého nasazení toho vojáci moc nenaspí. Nedostatek spánku přitom negativně ovlivňuje fyzickou i psychickou stránku, vnímání a celkový stav jedince. Když už se ale vojáci ke spánku alespoň na čas dostanou, je obtížné nabuzené tělo uklidnit a rychle usnout, takže ještě než pořádně „zaberou“, musí opět vstávat. Jak vojákům dopomoci alespoň k rychlému „powersleepu“ se zabývali psychologové z americké Námořní předletové školy:

 • Vojákům nejdříve doporučí uvolnit obličejové svaly včetně čelistí, jazyka a svalů kolem očí
 • Následně je třeba udělat to samé s rameny a celými horními končetinami
 • Po úplném uvolnění má voják vydechnout, uvolnit hrudník a obě dolní končetiny, tím má první fázi usínání za sebou
 • Během druhé fáze má voják mysl napřít na něco klidného a relaxujícího, nejlépe na nějakou činnost, kterou rád vykonává pro vlastní potěšení – může jít o rybaření, ležení v houpací síti apod., ale nikoliv o nic akčního a adrenalinového

Ovšem nutno podotknout, že je třeba být k rychlému usínání trénován, kýžený výsledek se pravděpodobně nedostaví hned napoprvé. V případě rutinního ovládnutí této metody však dokážete bez problémů usínat do minuty. To se bezpochyby hodí i v běžném životě, a zejména těm, kdo mají na spánek málo času a potřebují proto využít každou možnou minutu. A pokud potřebujete usnout v hluku, noste s sebou špunty do uší.

Cukr na odřeninu i jinou ránu

Některé metody vám běžně nepředávají ani zdravotníci nebo různí instruktoři, nejsou zkrátka obvyklé. Třeba cukr na ránu je hodně netradiční, avšak někdy používanou metodou při péči o povrchové rány a odřeniny, má totiž lidem málo známé účinky:

 • Nejdříve je důležité ránu důkladně očistit tekoucí vodou nebo dezinfekčním roztokem; rána by měla být co nejčistší, aby voják předešel jinak možné infekci, případně eliminoval vše „cizí“, co by mohlo uškodit
 • Na čistou a suchou ránu pak nasype cukr, který slouží jako osmotický prostředek, což znamená, že vytahuje ven z rány vlhkost – cukr tak může pomoci odsát bakterie a hnis, což přispívá k vyčištění rány
 • Rána by měla být zakryta sterilním obvazem, aby nedošlo ke kontaminaci, obvaz by měl být pevný, ale nikoliv příliš těsný

Jedná se přitom pouze o první pomoc! V žádném případě o dlouhodobé řešení. Voják se pak musí tak či tak svěřit do péče lékaře / medika, který mu ránu ošetří a řádně převáže.

Udržení ohně pomocí soli

Kempování v přírodě je zážitek, ale je třeba se chovat ohleduplně a maximálně zodpovědně. Na některých místech přitom vůbec není povoleno oheň rozdělávat, a kde ano, měl by člověk vždy dbát, aby se nemohl z ohniště rozšířit. Zvýšená opatrnost je pak třeba i při použití – ta je totiž dobrá, pokud oheň vyhasl – ihned ho zase můžete rozhořet tím, že jí hodíte na žhavé uhlíky. Sůl obsahuje chemické sloučeniny, které fungují jako termický reaktant, a z uhlíků okamžitě vyletí plamínky. Velmi praktické při grilování a přípravě potravin na otevřeném ohni.

Jak si v přírodě obstarat vodu

Hydratace je nesmírně důležitá, a nemáte-li žádnou zásobu, zkuste se v přírodě podívat po zdrojích vody, někdy je najdete i tam, kde byste je nečekali:

 • Najít jakýkoliv tok (řeku, potok, pramen…) nebo rybník, tůni aj. je nejlepší, vodu byste ale měli vždy přefiltrovat – pokud s sebou nemáte přenosný filtr, tak alespoň přes mech
 • Dešťová a rosa jde „nachytat“ těžko, pomůže ale, pokud ji necháte stékat třeba po igelitu, pláštěnce, celtě, plachtě apod. do nějaké nádoby, v níž její střed zatížíte např. kamenem
 • V zimě poslouží jako dobrý zdroj vody led a sníh, které stačí rozpustit
 • Hydratovat vás může i různé jídlo, zejména tedy zelenina (třeba okurka, rajče) a ovoce (meloun, broskev, meruňka, ale i jablko…)
 • Zní to paradoxně, ale také pod vyschlým vodním tokem můžete najít vodu, někdy totiž prostupuje zeminou i pod tím, co můžete vidět – zkuste proto kopat do hloubky, můžete narazit alespoň na malý zdroj vody
 • Tzv. indiánská studánka se zaplní spodní vodou, pakliže na vlhkém místě vykopete díru asi 30 cm širokou a půl metru hlubokou (event. o něco více)
 • V krajním případě je pak možné vypít vlastní moč (nikoliv však cizí)

Jednoduchý přístřešek máte za chvíli

Jestli musíte v přírodě přespat nebo se jenom schovat před deštěm či jinou nepřízní počasí, a není k dispozici žádný skalní útvar apod., můžete si snadno udělat přístřešek i z napadaných větví, případě je nasekat / utrhnout. Nejjednodušší je, pokud o něco zapřete klacky (např. o stěnu skály) ve sklonu asi 45 stupňů a přes ně potom skládáte jehličnaté nebo i listnaté větve, které při dostatečném množství nepropustí vodu ani vítr.

Moč využijete i jako dezinfekci

Sice to zní nechutně, ale moč funguje i jako desinfekce, kterou lze využít třeba k vyčištění rány nebo ošetření omrzlin, a stejně tak můžete tímto způsobem „vyčistit“ třeba veřejnou sprchu (nemáte-li k dispozici přezůvky), než si do ní stoupnete (bývá totiž líhní různých plísní, které za to opravdu nestojí). V příručkách z 1. světové války bylo dokonce doporučeno namočit močí šátek a přiložit ho přes dýchací cesty jako ochranu před plyny.

Několik dalších (nejen) vojenských triků

Podobných rad existuje obrovské množství, některé jsou přitom do běžného života užitečnější, jiné využijete pouze ve velmi specifické situaci, a jiné možná vůbec, následující se však hodí:

 1. Chcete-li rychle a spolehlivě rozdělat ohně, zabalte trochu vazelíny vatového tamponu, a ten použijte jako podpalovač (v přírodě je pak dobré využít smůlu ze stromů)
 2. Pokud chcete zbavit boty zápachu, vložte do každé z nich lístek šalvěje
 3. Naučte se vázat základní uzle, hodí se to častěji, než si myslíte
 4. Aby vám boty nesklouzávaly, udělejte několik uzlů podél tkaniček
 5. Dámské tampony a vložky jsou perfektní prostředek k zastavení krvácení z povrchových poranění
 6. Vložky navíc dobře fungují i jako tepelný izolant, vložte je do bot a neomrznou vám nohy
 7. Nikdy nepijte vodu z podezřelého zdroje, otrava zkaženou vodou může člověka zabít do několika málo hodin
 8. Mokré sirky nejrychleji usušíte v suchých vlasech
 9. Vždy s sebou noste alespoň skládací nůž, má všestranné využití

Jaké vojenské (nebo jiné) triky by měl znát každý?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články