Vypadl proud a celé sousedství je bez světla? Záchranou je jednoduchý fígl, jak si vyrobit provizorní světlo pro přežití v pohodlí domova

V dnešní době jsme téměř zapomněli, jaké to je žít bez elektřiny. Co má však člověk dělat pokud nutně potřebuje světlo, ale nejde proud? Musí využít některou z prověřených metod. Věci pro získání zdroje světla nejspíš máte doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Říká se, že 21. století je dobou elektřiny. Bez elektřiny si svůj každodenní život nedovedeme už představit. Moderní lidé jsou zhýčkaní a zvyklí na to, že pro získání světla stačí zmáčknout malý knoflík a rázem místnost zaplaví světelné paprsky. Jak, ale reagovat na situaci, kdy se octneme bez elektřiny ? Jako vždy je třeba zachovat chladnou hlavu a poradit si. Možností je více než dost.

Příprava provizorní svítilny

Možností jak vyrobit provizorní svítilnu je celá řada. Jednou z nich je využití rybí konzervy. Rybí maso naložené v oleji vyjmeme a ideálně ihned zkonzumujeme. Dbáme při tom na to, aby v konzervě zůstala dostatečná vrstva oleje, právě ten je pro výrobu naší provizorní svítilny naprosto klíčový. Zároveň si spolu s konzervou připravíme i silnější provázek, nejlépe konopný nebo jiný motouz organického původu. Posledním nutným vybavením je zdroj ohně. Tím bude nejspíše zapalovač či sirka.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile máme vše připraveno ujistíme se, že v okolí se nenachází nic hořlavého. Při manipulaci s ohněm je potřeba dodržovat zásady bezpečnosti. Pokud je naše okolí připraveno přistoupíme k výrobě svítilny. Do oleje v rybí konzervě položíme motouz, jehož konec necháme mimo olej. Následně tento konec zapálíme. Právě jsme získali improvizovanou lampu.

Další možnosti řešení situace

Rybí konzerva nemusí být vždy po ruce, nebo vám její pach přijde odpudivý. Relevantním argumentem může být i jistá neskladnost olejové nádobky. Jak jinak, ale získat náhradní zdroj světla? Zřejmě základním přístupem by měla být snaha situaci předcházet. Není nic snadnějšího, než si na klíče umístit malou baterku, která nám v nejhorších chvílích poskytne potřebné světlo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Možná ještě lepším řešením je mít připravenu starosvětskou petrolejku. Kromě toho, že jde o léty prověřenou konstrukci zároveň vytvoří i zajímavou atmosféru. Petrolejová lampa může fungovat i jako hezká dekorace. Stejně, jako v případě lampičky z rybí konzervy i u petrolejky je důležité dbát zvýšené opatrnosti. Rozhodně nepatří do rukou dětem.

Zdroj: AOM

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
adbz.cz
adbz.cz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli