15 divů vojenské technologie: jak fungují nejmodernější zbraně na světě

Vojenské technologie během historie lidstva často stály za technickým pokrokem. Snahu vyrobit lepší zbraně a porazit tak nepřítele podporují hlavně vlády.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public domain
                   

Zbrojní firmy každý rok představují nové zbraně, které mají umožnit ozbrojeným sborům získat převahu nad svými protivníky. Často jde jen o vylepšení některých dlouho známých technologií. Existují zbraně, které nás mohou svojí konstrukcí překvapit a často vypadají, jako by pocházely z nějakého vědeckofantastického filmu. Toto jsou některé z funkčních novinek, které nás mohou udivit.

Střelba za roh nebo pod vodou

Například střílet za roh zvládají zbraně s původně izraelským zařízením zvaným CornerShot. Přidělat na něj jdou různé druhy pistolí, ale dokonce i granátomet ráže 40 milimetrů. Je jasné, že jej využívají třeba speciální a protiteroristické jednotky. Ruští potápěči speciálních jednotek zase mají k dispozici útočnou pušku ADS uzpůsobenou ke střelbě pod hladinou i na souši. Zde má efektivní dosah 500 metrů, v pětimetrové hloubce pak speciální střelivo dokáže zabít na vzdálenost 25 metrů.

iZdroj fotografie: Uživatel Pliskin / Creative Commons / CC0
Podvodní puška ADS

Složit do velikosti malého kufříku zase lze samopal FMG-9 společnosti Magpul. Vyrobený je z polymeru. Byl ukázán jako prototyp, firma nyní představila skládací obrannou karabinu a pistoli. Z pistole Armatix iP1 zase vystřelí jen ten, kdo má speciální RFID náramek ve vzdálenosti 25 centimetrů od zbraně. Aktivuje se otiskem prstu. Odstřelovací pušku Bolt-Action .338 TP konstruktéři vybavili technologií, která přesně zjistí vzdálenost k cíli a zbraň sama nastaví. Vše ale stojí 50 tisíc dolarů (1,2 milionu korun).

Zpětný ráz není problém

Revolvery Chiappa Rhino střelce překvapí zpětným rázem, který zbraň netáhne směrem vzhůru. Díky jeho konstrukci tak znovu velmi rychle zamíří a znovu vystřelí. S velmi malým rázem a vychýlením zbraně se setkají střelci u speciálně zkonstruovaného samopalu KRISS Vector. Na redukci zpětného rázu se zaměřili i konstruktéři britských odstřelovačských pušek Accuracy International. Díky tomu umožňují extrémně přesnou střelbu.

Velmi silnou zbraní je pak pistole FN Five-seven. Dokáže prostřelit i mnohé neprůstřelné vesty. Běžně je proto dostupné jen sportovní střelivo, které tuto schopnost nemá. Naopak futuristicky vypadající puška PHASR je laserová zbraň, která svůj cíl nezabije, ale oslepí. Laser je zkonstruovaný tak, aby oslepující efekt byl jen dočasný. Zbraně typu ZiP jsou pak vyrobené téměř celé z plastu. Dají se různě modifikovat, ale mají velmi malou spolehlivost.

iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Granátomet XM25

Granátomet se sám programuje

Granátomet XM25 CDTE má laserový dálkoměr a speciálně programovatelnou munici. Dálkoměr vypočítá vzdálenost cíle, předá ji granátu. Ten pak do cíle nenarazí, ale vybuchne přesně nad ním a zasype ho střepinami. Takže nepomůže ani krytí se v zákopu. Doslova jako z kulometu budete střílet z AA12 Atchisson, což je automatická brokovnice. Vypálí 300 ran za minutu a má i malý zpětný ráz.

Kanadské ozbrojené síly nyní testují nový druh zbraně, který jde velmi obtížně zařadit. Dokáže totiž pracovat jako poloautomatické puška, posléze se umí změnit na brokovnici a pak na granátomet. Zcela jiného ražení jsou zbraně Liberator. Ty si může vytisknout každý majitel 3D tiskárny. Úřady se je snažily zakázat, ale plány jsou dostupné, takže se snaha minula účinkem.

Jakou zbraň současnosti považujete ze něčím převratnou?

Zdroj: Techinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“