5 000 amerických útočných pušek M4A1 na Slovensku nahradí staré Sa vz. 58. Alternativou mohl být CZ BREN 2, ale něco českého přece sdílí

NÁZOR: Ačkoliv prochází i slovenská armáda přezbrojením, své útočné pušky dosud za ty dle standardů NATO nevyměnila. Již brzy se to ale má změnit.

Střelba z útočné pušky M4 i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Slovenská armáda až na některé výjimky nepoužívá ani po letech členství v Severoatlantické alianci ruční zbraně ve standardu NATO, potažmo se střelivem ráže 5,56 x 45 milimetrů. Slovenští vojáci tak mají stále jako hlavní zbraň československé útočné pušky Sa vz. 58 od ČZUB. Není proto divu, že se slovenské ministerstvo obrany snaží v rámci modernizace přejít na západní standardy, a podle všeho se zdá, že se stane hlavní zbraní sousední armády útočná puška M4A1 známá třeba jako standardní zbraň amerických vojáků, ale i dalších.

Pušky M4A1 jsou za „americké“ peníze

Na úplné přezbrojení potřebuje slovenská armáda téměř 25 tisíc kusů útočných pušek, přičemž v současnosti využila pomoci z USA za dodávky zbraní a dalšího vybavení na Ukrajinu, a 407 milionů korun z celkových 4,68 miliard od americké vlády chce použít na nákup 5 000 kusů amerických pušek M4A1. Podle portálu MagnetPress kupuje ale i další vybavení, tedy včetně zásobníků, bodáků, kolimátorů nebo náhradních hlavní. Nákup dalších 21 tisíc pušek by pak měl být předmětem klasického výběrového řízení.

Americké voják s útočnou puškou M4 iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Americký voják s útočnou puškou M4

Rozhodnutí slovenského ministerstva obrany mj. znamená, že slovenští vojáci nejspíše nebudou používat české útočné pušky řady CZ BREN 2, které jsou již zavedené v české armádě, ale zavádí je také Maďarsko. Lze předpokládat, že by Česká zbrojovka zájem o tuto zakázku jistě měla; slovenští vojáci už navíc používají předchůdce, tedy CZ 805 BREN, jehož mají mít 654 ks. K tomu disponují i několika puškami HK 416, případně dalšími speciálními zbraněmi.

Pušky M4 jsou velmi kvalitní

Útočná puška M4 je pokračovatelem legendární pušky M16, s níž má shodných asi 80 procent dílů. Do služby v amerických ozbrojených silách byla zavedena v roce 1994, a ačkoliv americká armáda opakovaně uvažovala o její výměně, zatím se jí nikdy nepodařilo najít zbraň, která by ji nějakým významným způsobem překonala, což kvality M4 jenom podtrhuje. Podle Military je hmotnost pušky bez zásobníku pouze cca 2,9 kg a efektivní dostřel má 600 metrů, přičemž kadenci 950 ran za minutu, a využíván je u ní zásobník na 30 ran.

Fedorov Avtomat v muzeu

První útočná puška na světě, Avtomat Fjodorova, předběhla dobu. A to vznikla již v carském Rusku; nakonec ji ale nahradil AK-47 Kalašnikov

V celém nákupu slovenské armády, i když si nepořizuje českou zbraň, je přesto výrazná česká stopa. Zvolené M4A1 jsou totiž z produkce společnosti Colt’s Manufacturing Company, což je dnes součást koncernu Colt CZ Group. Koncern vznikl v roce 2021 poté, co americkou společnost Colt koupila Česká zbrojovka vyrábějící CZ BREN 2.

Útočná puška M4A1

Proč si asi slovenská armáda zvolila zrovna pušky M4A1?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články