Americká armáda vyvinula novou technologii pro ničení raket. Využívat bude laserové paprsky

Americká armáda testuje novou technologii laserového paprsku, který by měl být do budoucna použit pro likvidaci útočných dronů a řízených střel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době moderní technologie se vyvíjí stále nové přístroje a technika. To se týká i armády, kde se postupně začíná rozšiřovat použití dronů a raket odpálených na dálku. Ty mají velkou výhodu v tom, že se minimalizuje riziko zranění vojáků při neúspěchu. Americká armáda reaguje na tuto technologii novým vynálezem, který by měl být schopen ničit rakety a drony ještě dříve, než napáchají nějaké škody. Projekt je nyní ve fázi testování.

Laserová technologie se rozšířila během posledních let

Ještě před několika lety byly lasery použité u vojenské techniky pouze ve filmech. Dnes je tato technologie běžnou realitou, která se montuje na všelijaké armádní stroje od nákladních automobilů, přes obrněná vozidla, až po válečné lodě nebo dokonce i stíhací letouny. Lasery fungují na principu paprsků, které vytvářejí teplo. V porovnání s ostatní municí je laserový paprsek velmi levný a celá technologie má nevyčerpatelnou munici.

iZdroj fotografie: Staff Sgt. Crista Yazzie / Public Domain

Možná obrana proti dronům a řízeným střelám

Obecně platí, že síla laseru závisí na jeho výkonu. Čím výkonnější je, tím dále dostřelí, a rychleji propálí požadovaný cíl. Na druhou stranu vyžaduje napájecí a chladicí systém, který se zvětšuje s jeho výkonem. Americká armáda se nyní snaží využít tento paprsek i proti novým hrozbám posledních let, kterými jsou drony a řízené střely s povrchovým skimmingem. Laserové paprsky jsou velmi účinné zejména při boji s drony, které jsou malé, a laser je snadno propálí a zničí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nová výkonná laserová zbraň pro obranu

Současný laser HELAS s výkonem 100 kW kombinuje baterii s vrtulníkovým motorem a turbohřídelovým motorem M250. Původně chtěla armáda vyvinout laserovou zbraň o nižším výkonu (100 kW), ale později se ukázalo, že to bude pouze přechodné řešení a do roku 2024 by měla mít tato zbraň výkon 250 až 300 kW. Tím by se měla zajistit spolehlivé zneškodnění i těch nejnebezpečnějších a nejrychlejších řízených raket. Laser bude podle plánu namontovaný na nákladním automobilu.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články