Jak je na tom opravdu naše armáda? | ArmádníZpravodaj.cz

Na armádu jsme právem hrdí. Představa o její dokonalosti je ale mylná, vojáci stále nemají potřebné vybavení

Spolu s policií patří Armáda České republiky mezi veřejné instituce, které se těší opravdu velké podpoře veřejnosti. V jakém stavu je ale opravdu?

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Na úplný začátek je nutno říct, že armáda si podporu a uznání veřejnosti nepochybně zaslouží. Její pomoc se zvládáním koronavirové krize, podíl na odstraňování následků přírodních katastrof, anebo bezproblémové zvládnutí hodně komplikované evakuace našich občanů z Talibanem znovuobsazeného Kábulu jsou jen některé příklady profesionality našich vojáků. Je ale armáda v tak dobrém stavu, jak se podle těchto úspěchů zdá?
Bylo by chybou nechat se ukolébat představou o dokonalé armádě

S jistou nadsázkou lze říci, že úspěchy, kterých armáda dosahuje, jsou do určité míry kontraproduktivní. Vytváří totiž dojem toho, že armáda bezchybně funguje, a proto na ní není třeba nic měnit. Opak je ale pravdou. Bez ohledu na to, jak jsou sami vojáci kvalitně vycvičeni, potřebují také odpovídající vybavení. A přiznejme si, že jej nemají.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Vnitřní dluh Armády České republiky činí odhadem až 400 miliard korun. Snižovat se jej daří jen velmi pomalu a modernizace zbraní i dalšího vybavení postupuje tempem, které lze jen stěží popsat jako uspokojivé. Vojáci často obsluhují zařízení, která si z vojny pamatují již jejich otcové. Ať již se jedná o tanky, BVP, samohybná děla či třeba protiletadlové systémy, modernizace je nutná. Kde na ní ale vzít?

Armádní rozpočet jako nepopulární položka každé vlády

V době míru je navyšování rozpočtu na ozbrojené složky problematické pro každou vládu. Nikdy se nebude jednat o populární krok. Je jasné, že peníze, které vláda armádě přidá, musí jinde ubrat. A to se voličům většinou nelíbí. Generální štáb s prostředky, které má k dispozici, stav armády zlepšuje, jde to ale „ztuha“ a pomalu.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Na tomto místě se hodí podotknout, že členství v NATO umožňuje držet vládám armádní rozpočet na přijatelné úrovni. Skutečné zajištění obranyschopnosti země bez členství v NATO by bylo mnohonásobně dražší a možné by bylo pouze do určité míry. Koneckonců i v době První republiky byla obrana země od chvíle jejího vzniku plánována s vědomím mezinárodních dohod a aliancí.

Armáda si tak zaslouží nejen obdiv, ale také podporu. Vzkazujme proto politikům, že si své armády vážíme a chceme pro ni to nejlepší, tj. navýšení jejího rozpočtu a urychlení její modernizace.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 187 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka