Na armádu jsme právem hrdí. Představa o její dokonalosti je ale mylná, vojáci stále nemají potřebné vybavení

Spolu s policií patří Armáda České republiky mezi veřejné instituce, které se těší opravdu velké podpoře veřejnosti. V jakém stavu je ale opravdu?

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Na úplný začátek je nutno říct, že armáda si podporu a uznání veřejnosti nepochybně zaslouží. Její pomoc se zvládáním koronavirové krize, podíl na odstraňování následků přírodních katastrof, anebo bezproblémové zvládnutí hodně komplikované evakuace našich občanů z Talibanem znovuobsazeného Kábulu jsou jen některé příklady profesionality našich vojáků. Je ale armáda v tak dobrém stavu, jak se podle těchto úspěchů zdá?

Bylo by chybou nechat se ukolébat představou o dokonalé armádě

S jistou nadsázkou lze říci, že úspěchy, kterých armáda dosahuje, jsou do určité míry kontraproduktivní. Vytváří totiž dojem toho, že armáda bezchybně funguje, a proto na ní není třeba nic měnit. Opak je ale pravdou. Bez ohledu na to, jak jsou sami vojáci kvalitně vycvičeni, potřebují také odpovídající vybavení. A přiznejme si, že jej nemají.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Vnitřní dluh Armády České republiky činí odhadem až 400 miliard korun. Snižovat se jej daří jen velmi pomalu a modernizace zbraní i dalšího vybavení postupuje tempem, které lze jen stěží popsat jako uspokojivé. Vojáci často obsluhují zařízení, která si z vojny pamatují již jejich otcové. Ať již se jedná o tanky, BVP, samohybná děla či třeba protiletadlové systémy, modernizace je nutná. Kde na ní ale vzít?

Armádní rozpočet jako nepopulární položka každé vlády

V době míru je navyšování rozpočtu na ozbrojené složky problematické pro každou vládu. Nikdy se nebude jednat o populární krok. Je jasné, že peníze, které vláda armádě přidá, musí jinde ubrat. A to se voličům většinou nelíbí. Generální štáb s prostředky, které má k dispozici, stav armády zlepšuje, jde to ale „ztuha“ a pomalu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Na tomto místě se hodí podotknout, že členství v NATO umožňuje držet vládám armádní rozpočet na přijatelné úrovni. Skutečné zajištění obranyschopnosti země bez členství v NATO by bylo mnohonásobně dražší a možné by bylo pouze do určité míry. Koneckonců i v době První republiky byla obrana země od chvíle jejího vzniku plánována s vědomím mezinárodních dohod a aliancí.

Armáda si tak zaslouží nejen obdiv, ale také podporu. Vzkazujme proto politikům, že si své armády vážíme a chceme pro ni to nejlepší, tj. navýšení jejího rozpočtu a urychlení její modernizace.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články