Česká zbrojovka stvořila BREN 3, který pomáhaly vylepšit i speciální jednotky. Snad bude mít ve světě úspěch jako předchozí

Výroba ručních zbraní má v České republice velmi dlouhou tradici, a konkrétně pušky z České zbrojovky nachází uplatnění v různých zemích po celém světě.

Útočná puška CZ BREN 3 i Zdroj fotografie: Česká zbrojovka
                   

Útočné pušky jsou základní výzbrojí moderních armád, a i když jsou některé vyloženě ikonické, dokáže velmi kvalitní produkovat také český průmysl. Počínaje starým československým Samopalem vz.58 až po současnou sérii pušek BREN. Jejich nejnovější varianta je označována jako CZ BREN 3 a má být opět mnohem lepší než předchozí typy sloužící v různých ozbrojených silách nebo u speciálních jednotek. I na ně ostatně nový model cílí.

BREN 3 má lepší ergonomii i komfort střelby

Útočná puška BREN 3 vychází z předchozího modelu BREN 2, oproti němuž má být pro uživatele přívětivější. Janes uvádí, že je konstrukce inspirována zpětnou vazbou vojáků, policistů a členů speciálních jednotek, které předchozí typy využívají. Výsledkem je zlepšení vlastností hlavně, ergonomie a komfortu střelby. Předchozí BREN 2 je standardní zbraní české armády, ale pořizuje si ji i armáda maďarská a rovněž slouží na Ukrajině, kde má být i licenčně vyráběna.

BREN 3 má být oproti předchozím modelům o něco lehčí, její hmotnost bez zásobníku je 3 až 3,6 kg, a MilIn uvádí, že se podařilo mírně snížit hmotnost použitím horního přijímače z hliníkové slitiny. Hmotnost zbraně je různá, protože se její varianty vyskytují s hlavněmi různých délek, konkrétně u BREN 3 je to 180 až 420 mm. Lze očekávat, že by nová puška mohla najít místo jak při nákupu zbraní pro českou armádu, tak i pro další ozbrojené síly.

Střílet může i speciální podzvukovou munici

Česká zbrojovka na svých internetových stránkách uvádí, že BREN 3 existuje ve dvou rážích – tou první je 5,56×45 mm, což je v současnosti standardní ráže naprosté většiny pušek používaných v NATO a dalších západních zemích, což jí dává možnost ucházet se o službu v mnoha armádách světa. Druhou ráží je 300 AAC, což je speciální podzvukový náboj s nízkou hlučností pro boj na krátké vzdálenosti – zbraň se tak hodí třeba pro zásahové jednotky.

BREN 3 poskytuje svým uživatelům nejenom skvělý komfort, ale také možnost upravit si zbraň podle svých preferencí. Má buď sklopnou čtyřpolohovou teleskopickou ramenní opěrou nebo výsuvnou ve stylu PDW – rovněž čtyřpolohovou. K tomu disponuje i snadno vyměnitelným předpažbím z vysoce odolné hliníkové slitiny a rozhraním M-LOK pro montáž příslušenství, jako jsou mířidla, svítilny, laserové značkovače a další doplňky.

Prezentace schopností CZ BREN 3

Co si myslíte o pušce CZ BREN 3?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články