Výroba české pušky CZ BREN 2 na Ukrajině přinese rychlejší přezbrojení na standard NATO. Dobrá zpráva to je i pro náš průmysl

NÁZOR: Ukrajinské ozbrojené síly používají stále většinu zbraní v sovětských standardech. Změnit to má česká útočná puška vyráběná v licenci na domácí půdě.

Útočná puška CZ BREN 2 i Zdroj fotografie: ČZUB
                   

Hlavní ruční zbraní ukrajinských vojáků jsou stále původně sovětské útočné pušky AK-74, které využívají střelivo nekompatibilní s tím v zemích NATO. Ukrajina sice dostala i západní ruční zbraně, ale v jejích zbrojených silách jsou stále zastoupeny v menšině. Jednou z možností, jak to změnit, je buď velký ukrajinský nákup nějakých západních pušek, případně jejich licenční výroba. A i když je to možná nečekané, může být česká útočná puška CZ BREN 2.

Transfer výroby na Ukrajinu je dohodnutý

S českou puškou CZ BREN 2 mají ukrajinští vojáci již zkušenosti, ve výzbroji ji totiž mají některé jednotky, k nimž se dostala jako součást západní pomoci při napadení Ruskou federací. Aktuálně ji přitom v nějaké míře používá také armáda česká, a zavádí ji rovněž maďarská. V případě Ukrajiny má pak docházet k její výrobě přímo ve „žlutomodré“ zemi – české ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě uvedlo, že transfer technologie výroby těchto pušek od České zbrojovky je jedním z hlavních projektů vojenské spolupráce obou zemí.

OP Falcon, česká odstřelovačská puška

Česká velkorážní odstřelovací puška OP Falcon si poradí i s 25mm pancířem, kořeny má ještě v ČSLA a je veskrze unikátní

Zatím není jasné, v jaké fázi projekt je, ani kdy by měla výroba CZ BREN 2 začít, natož v jakých počtech. Na Ukrajině by přitom měla být zbraň označována jako Sich. Pro tuzemskou Českou zbrojovku by to mohla být výhoda, protože se český zbrojní průmysl obecně potýká s nedostatkem vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Ovšem na Ukrajině, jejíž historie zbrojního průmyslu je poměrně bohatá, jich je mnohem více. Navíc jsou nejspíše ochotnější pracovat ve fabrice, a díky nižším mzdám by tak mohla být výroba levnější než v Česku.

Český voják s karabinou BREN 2 iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Český voják s karabinou z rodiny CZ BREN 2

Někteří budou pochopitelně namítat, že by měla probíhat u nás, což by vedlo k podpoře tuzemské ekonomiky – to sice pravda je, ale pokud by byla výroba v ČR, nemusela by firma produkovat potřebné množství zbraní v žádoucím čase, a už vůbec ne za takovou cenu, aby byl artikl pro Ukrajinu, případně další možné zájemce, tak zajímavý. Celkově je to tedy pro Českou zbrojovku zajímavý krok, který přinejmenším může ve světě zvýšit zájem o české zbraně.

Puška podle požadavků armády

Útočná puška CZ BREN 2 je v podstatě nová zbraň používaná teprve od roku 2015. Je přitom nástupcem pušky CZ 805 BREN, a zbrojovka na ní provedla mnoho úprav přímo dle požadavků armády. Stránky České zbrojovky uvádí, že je pouzdro závěru z nejpevnější hliníkové slitiny, a spušťadlo zase z odolného polymeru, což zajišťuje nízkou hmotnost zbraně, a přitom její vysokou odolnost. Při konstrukci navíc firma dbala na dobrou ergonomii.

Střelba z útočné pušky M4

5 000 amerických útočných pušek M4A1 na Slovensku nahradí staré Sa vz. 58. Alternativou mohl být CZ BREN 2, ale něco českého přece sdílí

Nejedná se ovšem o jednu útočnou pušku, nýbrž o celou rodinu zbraní s možností různého využití. Existuje ve verzích s různě dlouhými hlavněmi, podle čehož se také liší její hmotnost od 2,85 až po více než 4 kilogramy. Nejčastěji je v pušce používáno klasické západní střelivo 5,56 x 45 milimetrů NATO, ale lze ji snadno překomorovat i na sovětskou ráži 7,62 x 39 milimetrů. Ve verzi bojové pušky jsou pak používány náboje 7,62 x 51 milimetrů NATO. CZ BREN 2 má nejčastěji 30ranný zásobník, a podle délky hlavně účinný dosah 300 až 800 metrů.

Schvalujete výrobu CZ BREN 2 na Ukrajině, nebo by měla probíhat u nás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články