Kulomet a útočná puška v jednom: FN Evolys může vojákům významně pomoci ve městech, je lepší než Českem kupovaný FN Minimi

Vojáci potřebují zbraně s velkou palebnou silou, ale zároveň co nejnižší hmotností. V ultralehkém kulometu FN Evolys se podařilo skloubit obojí.

Ultralehký kulomet FN EVOLYS i Zdroj fotografie: FN Herstal
                   

Moderní vojáci jsou v současné době vyzbrojeni velmi univerzálními útočnými puškami, s nimiž mohou plnit mnoho úkolů. Občas ale nastanou situace, kdy jenom jejich palba nestačí a je nutná mohutnější síla – tehdy přichází ke slovu kulomety. I když často používají stejné střelivo, jsou schopné mnohem vytrvalejší střelby. Jejich schopnosti jsou ale vykoupené mnohem vyšší hmotností, což může změnit nový ultralehký kulomet FN EVOLYS.

Kulomet FN Evolys má váhou blízko pušce

Výrobcem kulometu FN EVOLYS je společnost FN Herstal vyrábějící i velmi rozšířený kulomet FN Minimi, který koupila AČR. Její konstruktéři pak přišli v roce 2021 s konstrukcí využívající speciální materiály, jíž na stránkách popisují jako kombinaci palebné schopnosti pásového kulometu s ergonomií a vyvážením podobným útočné pušce. Zbraň má tak být pro uživatele mnohem přívětivější a také výrazně lehčí než její předchůdce FN Minimi.

Nový kulomet byl navržen tak, aby vyhovoval požadavkům městského boje, s nímž se armády setkávají stále častěji, uvádí Wikipedia. Díky konstrukci a malé hmotnosti ho zvládne i jediný voják. Konstruktéři ho navíc vyrobili tak, aby byl nenáchylný k různým nechtěným nehodám. Vybaven je pak lištou Picatinny umožňující instalaci různého vybavení, např. optiky, bez nutnosti odmontovávat mechanická mířidla, a nechybí ani nastavitelná pažba.

FN EVOLYS je ve dvou variantách

Kulomet FN EVOLYS je vyráběn ve svou standardních rážích, uvádí ArmyRecognition. Tou první je 5,56×45 mm využívaná ve většině útočných pušek NATO, druhou pak 7,62×51 mm používaní hlavně pro střední kulomety, odstřelovací pušky a podobné zbraně. První verze kulometu má hmotnost 5,5 kg a účinný dosah 800 m, druhá pak 6,2 kg a dosah 1 kilometr. Kadence zbraně je 750 ran za minutu, ale může střílet i jednotlivými ranami.

Ukrajinský voják s upraveným kulometem DŠK

Antimateriálový kulomet z 85 let staré zbraně je raritou, která neměla vzniknout: když „na velikosti záleží“, uvedl ruský voják

Vojáci si mohou na kulomet nasadit také tlumič zkonstruovaný tak, že eliminuje riziko zanášení a nedochází ke ztrátě výkonu. Ze zbraně lze střílet vestoje, ale má i dvounožku, což usnadňuje hlavně setrvalou střelbu. Kulomet si již některé armády pořídily na testování a také pro speciální jednotky, a veliký zájem o větší počet má mít francouzská armáda společně s tou belgickou, takže se nejspíše brzy stane mnohem rozšířenějším.

Ultralehký kulomet FN EVOLYS

Jaké hlavní výhody bude mít účinný kulomet malé hmotnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články