Univerzální lehký kulomet FN Minimi vyřešil dlouhodobý problém AČR. Konečně se tak podařilo nahradit vz. 59 Rachot

Lehký kulomet FN Minimi patří mezi nejlepší zbraně svého druhu a pro českou armádu je rozhodně obrovským skokem vpřed. Sází na něj však i mnoho jiných.

FN Minimi, italská armády během cvičení, Val Maira, 2020 i Zdroj fotografie: Uživatel Italian Army/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Až roku 2016 se podařilo vyřešit problém, který naši armádu pálil po desetiletí – do výzbroje byl zařazen lehký kulomet FN Minimi. Ten konečně splňuje moderní požadavky na zbraň podpory pěchoty, tedy včetně palebné síly a spolehlivosti. Skončilo tak dlouhé hledání, které trvalo přes padesát let – a zdá se, že FN Minimi bude odpovědí definitivní.

Desítky let strávila armáda s Rachotem

Český, respektive československý problém s lehkými kulomety nastal již v 50. letech minulého století. ČSSR zůstávala v rámci Varšavského paktu zemí, která do výzbroje zaváděla téměř výhradně svoje vlastní zbraně – a taková praxe měla zůstat i u kulometů. Po dlouhém a svízelném vývoji byl proto zaveden Univerzální kulomet vz. 59 ráže 7,62 x 54 R.

Univerzální kulomet vz.59 iZdroj fotografie: Uživatel Michal Maňas/ Creative Commons / CC BY-SA
Univerzální kulomet vz.59

Radost ze zbraně však trvala krátce – Rachot, což byl obchodní název, trpěl velikými problémy s opotřebením součástek a spolehlivostí, a byl i příliš těžký (8,67 kg) – i přesto zůstal ve výrobě do roku 1975 a ve výzbroji je dodnes. Už ČSLA se ho pokoušela nahradit kompletem LADA 2000 na základě sovětského Ak-74, který obsahoval nejenom kulomet, ale i útočnou pušku a karabinu, popisuje web MilitaryHistory. Po revoluci roku 1989 šel však celý program k ledu.

FN Minimi je klasika NATO pro české speciály

Jako nejvhodnější náhrada za Univerzální kulomet vzor 59 se během let ukázal belgický Fabrique Nationale (FN) Minimi, který byl představen již roku 1974, a roku 1980 byl jako M279 SAW přijat americkou armádou. Později byla zbraň přijata i jinými armádami NATO, jak popisuje web Powderandlead, a AČR dostane již modernizovanou verzi Mk.3, která je uzpůsobena 21. století – je z kompozitních materiálů a lze k ní pomocí lišt připojit řadu příslušenství.

Sovětský kulomet DP-27 Děgťarjov

Video: Američané si vyzkoušeli střelbu z téměř 100letého sovětského kulometu Děgťarjov (DP) – balistickým plátem kulka neprošla

Zbraň má uzavřený závěr s kladkovým vedením, což vede k maximálnímu zjednodušení mechanismu a jeho spolehlivosti. FN Minimi má jak automatický a poloautomatický režim, tak umožňuje střelbu dávkou. Vedle pásu ho lze nabíjet také v ráži 5,56 mm i všemi zásobníky z pušek M-16 nebo M4. Na zbrani je i sledování zbytku nábojů a v zimních oblastech lze odmontovat lučík pro usnadnění střelby v rukavicích.

AČR se rozhodla pouze pro jednu verzi

FN Minimi má délku 1 040 mm (délka hlavně je 602 mm) a hmotnost 8,2 kg, zatímco účinný dostřel je 1 000 metrů a kadence 600 až 800 ran v minutě – po 100 ranách nepřetržité palby však musí dojít k výměně hlavně. Zbraň je dodávána ve dvou rážích: 5,56 × 45 mm NATO nebo 7,62 × 51 mm NATO. Česká armáda přitom odebírá pouze druhou verzi. V bojích se ukázalo, že verze 5,56 mm není dostatečně výkonná a její účinný dostřel je pouze poloviční.

FN Minimi, dánská armáda během cvičení v Německu, 2015 iZdroj: Public Domain
FN Minimi, dánská armáda během cvičení v Německu, 2015

Nyní mimochodem dochází k modernizaci optických schopnosti zbraně, kdy nová optika Elcan SPECTER skokovým zvětšením 1–4krát v kombinaci s termovizní předsádkou TigIR, jak píše web CZDEFENSE, zajišťuje skvělý přehled na bojišti. Bohužel je s nákupem FN Minimi spojeno i podezření, že byla celá transakce za 1,5 miliardy na 949 kusů předražena. Faktem však zůstává, že AČR získala do výzbroje jeden z nejlepších kulometů dneška.

Cvičení Vojenské policie s kulometem FN Minimi

Hodnotíte FN Minimi jako nejlepší možnou náhradu za vz. 59?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články