Granátomety Fort-600 ve výzbroji Ukrajiny jsou skladné a jednoduché, ale přesto velmi ničivé. Nosit je u sebe může každý voják

Někdy potřebujete pěchota v útoku i obraně mnohem silnější zbraně, navíc s plošným efektem. Granátomet je užitečný v mnoha situacích.

Granátomet Fort-600 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Hlavní zbraní moderní pěchoty jsou již po desetiletí různé druhy útočných pušek, ale existují situace, kdy nejsou dostatečné, neboť se nepřítel třeba ukrývá nebo je ve skupině. Tehdy mohou vojáci sáhnout po granátu, ale jenom na krátkou vzdálenost, a navíc se při hodu nemusí trefit. Problém však dokáže z velké části vyřešit granátomet, s nímž lze zamířit a granáty doletí i stovky metrů daleko. Ukrajinská armáda má ve výzbroji třeba granátomet Fort-600.

Granátomet Fort-600 je švýcarské konstrukce

Ukrajinský granátomet Fort-600, jímž disponuje například 82. letecká útočná brigáda, je sice domácí výroby, ale konstrukce je švýcarská. Wikipedia uvádí, že jde o licenčně vyráběný granátomet Brügger & Thomet GL06, a to společností RPC Fort. Jedná se o jednoduchou jednorannou zbraň, kterou lze i složit, proto ji vojáci mohou nosit vždy s sebou.

Voják s granátometem Fort-600 iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Voják s granátometem Fort-600

Granátomet Fort-600 užívá granáty ráže 40 mm a určený je k útokům na živé cíle nebo proti objektům na vzdálenost 50 až 400 m. Též se může hodit např. pro boj v zákopech, kdy se nepřítel skrývá a projektily z pušky mu tak nemohou uškodit, ale pro střepiny z granátu to v případě přesného zásahu neplatí. Trefit se s ukrajinským granátem bude i snazší, jeho úderník má zabudovaný tlumič, což znamená dvojnásobné snížení zpětného rázu, uvádí MilIn.

Fort-600 je malý a k přenosu ještě menší

Hmotnost granátometu Fort-600 je 2,2 kg a jeho celková délka 580 milimetrů, uvádí Military-History, ovšem v případě, že voják složí pažbu, činí délka jenom 365 milimetrů. Znamená to, že si ho pěšák může vzít s sebou jako druhou zbraň, aniž by ho výrazně zatěžovala.

Granátomet RPG-75

Češi Ukrajině stále pomáhají, 1 000 granátometů RPG-75M české výroby za 23 milionů Kč výrazně posílí boj proti BVP i vojákům

Pro granátomety ráže 40 mm existuje celá škála munice – může být vysoce výbušná, explozivní s fragmentací, kumulativní i jiná, a dokonce i nesmrtící, například vybavená plynem, kouřová nebo osvětlovací. Munice však voják unese i vzhledem k její hmotnosti pouze omezené množství – třeba standardní americký granát ráže 40 mm M576 váží 120 gramů.

Granátomet Fort-600A

Jak užitečné jsou pro vojáky ruční granátomety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články