I když zakrývá pouze o 6 % více hlavy, dokáže americká bojová helma nové generace zachránit mnohem více životů

Ochranná vojenská přilba je jednou z nezbytných pomůcek vojáků. Hlava je jedním z nejzranitelnějších míst, a také na ní mohou nosit různé vybavení.

Voják s helmou IHPS i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Minimálně od první světové války mají vojáci ochranné přilby, které chrání jejich hlavy před střepinami a údery, a někdy mohou rovněž pomoci proti vystřeleným projektilům. Udělat dobrou helmu je ale věda, protože musí být co nejlehčí, zároveň vojákům dobře sedět, zajišťovat co nejvyšší míru ochrany, a ještě umožňovat instalaci nějakého přídavného vybavení. Americká armáda v tomto spoléhá na revoluční přilbu označovanou jako NG-IHPS. Ale ne každý vnímá, jak moc je i taková helma důležitá, a že znamená rozdíl mezi životem a smrtí.

Helma nabízí vyšší komfort i ochranu

Americká bojová helma NG-IHPS by měla vojákům poskytovat mnohem větší komfort a ochranu než její předchůdci, jmenovitě Advanced Combat Helmet a Enhanced Combat Helmet, uvádí Army-Technology. Vyšší by měla být jak úroveň balistické ochrany, tak i ochrany proti střepinám. Helmy mají k dispozici jako vůbec první vojáci 82. výsadkové divize, a do celé armády budou zavedeny v průběhu příštích 3 let.

Díky použitým materiálům by měla být nová helma o zhruba 40 procent lehčí než předchůdci se stejnou mírou ochrany, uvádí Military, což je velice důležité, protože příliš těžká helma je pro vojáky nepohodlná a může jim způsobovat různé problémy, případně si na ni mohou připevnit větší množství různých doplňků. Helma by měla mít hmotnost 1,36 kg, což je zhruba stejné jako u předchůdce, ale poskytuje podobnou úroveň balistické ochrany, jako když k ní byla přidělána dodatečná ochrana těžká 900 gramů. A právě to je onen rozdíl.

Helma ochrání také oblast brady

Oproti svým předchůdkyním má NG-IHPS ještě další vylepšení, a jedním z nich je možná montáž ochrany brady, uvádí Defence-Blog. Měla by tak chránit zhruba o 6 procent větší plochu hlavy než starší modely. Důležité je, že jde o ochranu části obličeje, případně části krku, přičemž během bojových situací směřuje právě tato část těla k nepříteli, a dříve bývala zcela nechráněná. Zásah projektilem nebo střepinou tak nyní nemusí napáchat takové škody.

„Dostali jsme helmu i neprůstřelnou vestu na airsoft“, stěžují si vojáci. Rusko svou armádu nedokáže vyzbrojit, pomáhá mu ale Írán

Na helmě je také bezšroubový úchyt na systém nočního vidění, ale voják si k ní může přidělat také třeba ochranu sluchu, zařízení pro komunikaci nebo průhledové displeje. Jak helma uspěje, bude samozřejmě jasné až v okamžiku, kdy s vojáky projde bojovými situacemi, ale papírově působí jako ochranná pomůcka, která může mnoha vojákům zachránit život.

Starší model helmy IHPS

Co si myslíte o nové vojenské helmě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články