Tajemství identifikačních znaků: Jaký je rozdíl mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými uniformami?

Ukrajinští vojáci přijali nové značení v podobě pažních pásků. V předpisech o odstínu je uvedeno pouze „zelená“, „žlutá“ nebo „modrá“, nedá se tedy očekávat jednotnost barev.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Společná minulost Ukrajiny a Ruska coby součást SSSR se promítla mimo jiné i do vzhledu uniforem ozbrojených sil těchto dnes již zcela svobodných a samostatných států. Ozbrojené síly Ruské federace a ozbrojené síly Ukrajiny mají nejen podobný systém vojenských hodností, ale také výrazně podobné insignie i barevnost uniforem. I přes značnou podobnost lze však od sebe obě strany bezpečně odlišit. 

Vizuální rozdíly ruských a ukrajinských uniforem

V první řadě je třeba mít na paměti, že armády obecně používají mnoho různých typů vojenských uniforem, od přehlídkových a společenských stejnokrojů, přes polní, které se navíc dělí na letní a zimní, až po uniformy vojenské policie a důstojnické oděvy. Na první pohled možná nenápadné rozdíly lze pozorovat kupříkladu na samotných maskovacích vzorech či způsobu prošívaní uniforem. A stejně tak lze od sebe docela snadno odlišit vojenskou techniku. Obě strany totiž používají jiný způsob maskování i jiné odstíny barev. 

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ukrajinští vojáci. Všimněte si výrazného pixelového maskovacího vzoru.

Vezmeme-li si za příklad agresivní ruskou invazi, která probíhá od 24. února, lze si povšimnout, že ruští vojáci používají převážně tmavé maskovací uniformy v barvě bažin. Jako jsou třeba ty na titulní fotografii. K detailnější identifikaci státní příslušnosti vojáka se samozřejmě používají nášivky vlajek a různé insignie. Ty bývají při bližším prozkoumání samy o sobě velmi specifické. Ukrajinská armáda v těchto dnech nosí převážně výstroj s moderním pixelovým maskovacím vzorem ve špinavě žluté barvě, zatímco uniforma Národní gardy Ukrajiny je v barvě olivové.  

Příslušnost k armádě lze vyčíst také z barevného provedení výstroje, kterou používají. V rámci své „speciální vojenské operace“ používá ruská strana bojová vozidla natřená v kamufláži s velkými tmavými skvrnami v barvě bažin nebo v barvě „dubu“, tedy světle zelený podklad se skvrnami zelené, hnědé či tmavě zelené barvy. Naproti tomu Ukrajina využívá i pro svou vojenskou techniku pixelovou metodu maskování. Vybavení a techniku Ukrajinské národní gardy pak uvidíme převážně v barvách olivových. 

Dokážete od sebe odlišit ukrajinské a ruské uniformy?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články